15 Януари, 2026

Тревожна статистика: 65% от българите умират от сърдечни заболявания

Тревожна статистика: 65% от българите умират от сърдечни заболявания

Над 65% от смъртността в България е в резултат на сърдечно-съдови заболявания. Това обяви пред Нова телевизия директорът на болница „Света Екатерина” проф. Генчо Начев.

Той отбеляза, че е факт, че сърдечно-съдовите заболявания са бич в световен мащаб. Проф. Начев обърна внимание, че в страната ни няма надеждна система, която да мониторира тези заболявания. Няма и надеждна система, която да следи дали диагнозата е поставена правилно и навреме, как се лекува и дали има контрол върху развитието на заболяванията.

Проф. Генчо Начев смята, че в България никой не знае колко действително са болните със сърдечно-съдови заболявания.

Той отбеляза, че преждевременно от сърдечно-съдови заболявания умира 1 на всеки 10 души на земята. До скоро страната ни е била с най-висок процент смъртност от сърдечно-съдови заболявания в света. В момента обаче сме в първата петица по най-ниска смъртност от остър инфаркт. Това е благодарение на започналите през 2007-2008 г. инвестиции, обясни проф. Начев.

Сподели:

Коментари (0)

Проф. Аргирова с полезни съвети как да се лекуваме от грипа

Проф. Аргирова с полезни съвети как да се лекуваме от грипа

Първите мерки са изолация и бързо противогрипно лечение, ако не искаме болестта да се развие в пневмония

Тестват първото лекарство, разработено от изкуствен интелект

Тестват първото лекарство, разработено от изкуствен интелект

Фокусът сега е по-малко върху ограниченията и повече върху осезаемите ползи от изкуствения интелект в биомедицинските изследвания

Доц. Кунчев: Почти сме стигнали пика на грипа

Доц. Кунчев: Почти сме стигнали пика на грипа

Заради промените в щама предаването на вируса е по-лесно и засяга повече хора. Но опасенията за тежко протичане и голям риск от развиване на усложнения не се оправдават.