Вегетарианците не са толкова здрави колкото хората, които си хапват и месо. Това става ясно от повторен анализ на австралийско здравно изследване от 2006/2007 г.
Поклонниците на този специфичен начин на живот страдат повече от рак, алергии и психични заболявания. Те прибягват по-често до здравни услуги и качеството на живота им е по-ниско, се пише в научното издание Science.
Изследователите са отчели различни фактори като възраст, пол, социално-икономически статус и други.
Комбинацията на различните условия е довела до извадка от точно 1320 души. 330 от тях са вегетарианци, 330 са тези, които освен месо ядели и много плодове и зеленчуци, 300 хранещи се разнообразно, но с по-малко количество месо и 330 наблягащи предимно на месото.
Оказало се, че вегетарианците са по-слаби и пият по-малко алкохол, но общото им здравословно състояние е по-лошо, с повече случаи на рак, алергии и психични болести. Като резултат вегетарианците пият и повече лекарства.
Много изследвания показват, че храненето влияе върху здравето и по тази причина лекарите препоръчват да консумираме много плодове и зеленчуци. Някои хора обаче стигат до крайности и ядат само месо или само зеленчуци.
Данни за ползата от подобен начин на хранене почти няма.
Подобен вид изследвания не винаги са точни и имат недостатъци поради големия брой на участниците. Възможно е хората да са станали вегетарианци, след като вече се е появил някакъв здравословен проблем.
Резултатите обаче потвърждават извода, че всички крайности в храненето не са препоръчителни.
Още от Чичо доктор
Франция обяви първия си случай на ебола
Заразен е медицински служител, завърнал се от хуманитарна мисия в Демократична република Конго
Как правилното хранен може да победи лошите гени
Резултати от изследване показва, че това, което човек консумира, може да повлияе върху начина, по който организмът се справя с генетични предразположения, включително риска от сърдечно-съдови заболявания
Кои консервирани храни са полезни при високо кръвно налягане?
Изследване, публикувано в Cochrane Library, показва, че калият помага на бъбреците да изхвърлят излишния натрий от организма, което допринася за понижаване на кръвното налягане.