18 Юни, 2026

Вирусите настъпват: Повалят хора от 30 до 64 г.

Вирусите настъпват: Повалят хора от 30 до 64 г.

Вирусните инфекции повалят все повече хора у нас. Само за седмица те са се увеличили почти два пъти, показва справка на Националния център по заразни и паразитни болести.

В последната отчетена седмица - от 5 до 10 октомври, са повалени 54 българи на всеки десет хиляди.

Инфекциите се дължат на рино- и коронавируси, които протичат с хрема, възпаление на гърлото и суха непродуктивна кашлица (без секрет), обясни директорът на центъра проф. Тодор Кантарджиев.

Най-много заболели има във възрастовата група на трудово активните - от 30 до 64 г. Причината е, че ако в офиса има и един носител на вируси, той бързо предава заразата чрез кихане или кашляне на колегите си.

Затова и болните трябва да се лекуват у дома.

Грип обаче още няма. Нито една болница не е подала положителна проба от тежко болен, който да е развил белодробна инфекция. А до нея се стига вследствие на грипа, каза още проф. Кантарджиев.

Сподели:
Заразените от ебола станаха 800, съществува заплаха да прерасне в най-тежката епидемия досега

Заразените от ебола станаха 800, съществува заплаха да прерасне в най-тежката епидемия досега

Според Червения кръст епидемията все още не е достигнала своя връх, но овладяването на заразата може да отнеме година

Храната, която пази паметта: Лутеинът може да забави стареенето на мозъка

Храната, която пази паметта: Лутеинът може да забави стареенето на мозъка

Спанак, яйца, авокадо и царевица съдържат лутеин – мощен антиоксидант, който се натрупва в мозъка и може да подпомогне паметта и вниманието. Експертите все по-често го свързват със здравословното стареене.

Доматите са универсално природно "хапче" за основни човешки органи

Доматите са универсално природно "хапче" за основни човешки органи

"Те съдържат витамин C, калий, фолат и витамин K, но истинското съкровище е ликопенът, пигментът, който отговаря за наситения им червен цвят.“

Коментари (0)