30 Март, 2026

Хиляди студенти дадоха на съд британски университети за некачествено образование

Хиляди студенти дадоха на съд британски университети за некачествено образование

илюстративна снимка: БГНЕС

Исковете са насочени и към едни от най-популярните университети сред българските студенти, особено в периода преди Брекзит

Хиляди студенти завеждат колективен иск срещу английски университети за некачествено образование по време на COVID пандемията. До момента над 170 000 настоящи и бивши студенти са се присъединили към съдебното дело, което се води срещу 36 висши учебни заведения.

Студентите твърдят, че заради преминаването към дистанционно обучение по време на локдауните не са получили образователната услуга, за която са заплатили пълните такси. Исковете са насочени и към едни от най-популярните университети сред българските студенти, особено в периода преди Брекзит, когато обучението и достъпът до студентско финансиране бяха по-благоприятни.

Група адвокатски кантори, представляващи част от ищците, вече е постигнала споразумение за около 6000 студенти срещу University College London. По силата на договореността университетът не признава вина, но заявява разбиране към студентите, които смятат, че не са получили пълноценна образователна услуга.

Смята се, че засегнатите студенти са получили средно около 5000 паунда обезщетение.

Процедурите по останалите искове продължават, като се очаква делата срещу другите университети да се развият в следващите месеци. Български студенти, които са били засегнати от дистанционното обучение по време на пандемията, също могат да се включат в колективните искове, като срокът за подаване на претенции е до септември.

Сподели:

Коментари (0)

Връхлита ни студен циклон, от неделя - пролетни температури

Връхлита ни студен циклон, от неделя - пролетни температури

До края на тази седмицата времето остава динамично, с повече валежи от дъжд, а по високите места и от сняг

Николай Вълканов: Далече сме от кризата, рано е да говорим за поскъпване на храните

Николай Вълканов: Далече сме от кризата, рано е да говорим за поскъпване на храните

По неговите думи скок на цените на храните до средата на годината, трудно е да се прогнозира какво ще се случи в бъдеще, защото е обвързано с редица външни фактори, като войната в Иран

WSJ: Украйна търси в Близкия изток нови богати съюзници, за да се защити от Русия

WSJ: Украйна търси в Близкия изток нови богати съюзници, за да се защити от Русия

Украинският президент, който е начело на страна, водеща собствена война срещу дроновете, рекламира военния опит и отбранителните технологии на Украйна