31 Март, 2026

Христо Казанджиев: Ембарго на руския петрол не би трябвало да повлияе "Лукойл"

Христо Казанджиев: Ембарго на руския петрол не би трябвало да повлияе "Лукойл"

Христо Казанджиев

Рафинерията може да работи и със сорт Брент

"Ръководството на "Лукойл" не разглежда нещата от гледна точка на националните интереси, разбира се, те подхождат към проблема от корпоративна гледна точка, но истината е, че рафинерията може да работи и с нефт сорт Брент, който е аналог на сорт Урал. В спецификацията на двата типа нефт нещата са в много голяма степен сходни, така че не би трябвало да има проблеми да преработката на Брент и "Лукойл" трябва да предприеме незабавни мерки за осигуряване на доставчици на нефт сорт Брент от международните пазари." Това заяви пред БНР енергийният експерт Христо Казанджиев.

"Евентуално ембарго върху доставките на руски нефт не би трябвало да повлияе върху работата на "Лукойл Нефтохим Бургас". Освен ако по чисто политически причини такава крайна мярка не бъде предприета от ръководството (на рафинерията -б.р.).", добави той.

По думите му България трябва да започне много сериозно да се отнася към независимостта на петролната ни индустрия от Русия и "да предприеме мерки по въвеждане в регулация на "Лукойл Нефтохим Бургас" като доставчик с доминиращо положение на пазара на петролни деривати у нас":

"Докато организира доставките на нефт от други източници, освен Русия, рафинерията може да се позове на форсмажорни обстоятелства и да поиска доставки от Държавния резерв за кратък период от време." - поясни експертът. 

Христо Казанджиев посочи, че България ползва руски природен газ, който се доставя от спот пазара:

"От фирма, която има тесни бизнес интереси с "Газпром" и Русия, но действа като независим търговец и доставя природен газ на цените на Централноевропейския газов хъб. ... Цените на спот пазара в момента са с 20-30% по-високи от цените на тръбния газ. Но вина за това няма българското правителство. Единствено вина за това има Русия и тя би трябвало да понесе своите отговорности."  

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Украйна все още планира да закупи руски реактори от България 

Зеленски: Украйна все още планира да закупи руски реактори от България 

Той е убеден, че България „може да помага както на украинците, така и да експортира тази помощ към други страни, включително Източна Европа и Молдова, която страда от голям енергиен дефицит"

България и Украйна подписаха 10-годишно споразумение за сигурност

България и Украйна подписаха 10-годишно споразумение за сигурност

По отношение на реакторите от АЕЦ „Белене“ Гюров каза, че българският парламент е този, който следва да се произнесе по темата

МВР: Заместник-министър Анчев е спазил сроковете за излизане от управите на дружества, в които е участвал

МВР: Заместник-министър Анчев е спазил сроковете за излизане от управите на дружества, в които е участвал

Той е подал три заявления за отстраняване на несъвместимостите, свързани със заемането на поста му