"Бизнесът започва да излиза от стреса, започва да се чувства по-спокоен и да мисли вече за инвестиции". Това обяви в Търговище министърът на финансите Петър Чобанов, който заедно с главния изпълнителен директор на Българската банка за развитие Димо Спасов се срещнаха с представители на бизнеса в региона.
Министър Чобанов смята, че след евроизборите икономическата обстановка ще се успокои и ще видим инвестициите от бизнеса, които да подкрепят растежа.
По думите му редица показатели се подобряват от началото на годината, включително всеки месец се наблюдава подобряване на бизнес климата.
"Имаме дори подобряване на бизнес климата в строителството, тоест дори тази част, която най-много претърпя ударите на кризата", каза Чобанов.
Па думите има увеличаване и на оборота в търговията на дребно, в промишленото производство, както и че се повишава потребителското доверие.
"Мисля, че можем да говорим вече за едно малко по-добро икономическо оживление, което ще даде своите резултати в по-голям икономически растеж", каза още финансист номер едно.
Петър Чобанов прогнозира, че след като минат изборите, обстановката ще се успокои и ще видим инвестициите на бизнеса, които да подкрепят растежа.
Той напомни, че според доклад на ЕК се очаква увеличението на вътрешните инвестиции да е дори по-голямо от родните прогнози. "Вече има и външно доверие, че бизнес средата се събужда, че в България се случват инвестиции", каза още финансовият министър.
На срещата с представителите на бизнеса в Търговище бяха представени и възможностите на Българската банка за развитие.
Още от Бизнес
Червените лампи в бюджета светят -кратка история на прекомерния дефицит в България
Да погледнем още веднъж към фискалната история от последните 25 години, за да разберем къде се корени проблемът днес и какви са възможните решения
Депутатите замразиха заплатите си, оставиха „вратичка“ за бъдещо увеличение
Освен за самите народни представители, промяната се отразява и на възнагражденията на изпълнителната власт, тъй като заплатите на министрите и на министър-председателя са пряко обвързани с размера на депутатските възнаграждения
България централизира инвестициите: Ново суперминистерство поема всички стратегически проекти
Всички инвестиционни структури преминават под управлението на Министерството на икономиката, инвестициите и индустрията, а нов координационен механизъм ще ускорява реализацията на стратегически проекти в енергетиката, инфраструктурата и високите технологии