15 Януари, 2026

​“Газпром” ударно работи по “Южен поток”, но мълчи за цената на газа

​“Газпром” ударно работи по “Южен поток”, но мълчи за цената на газа

"Цената на газа за България ще бъде по-ниска отколкото за другите страни, защото тя е първа на пътя на газа от Русия, но все пак пазарът определя цената". Това обеща пред медиите Леонид Чугонов, шеф на департамента по управление на проекти в Газпром.

Проектът "Южен поток" върви по план и криза с газовите доставки няма да има. А първият руски газ ще потече към България през януари 2016 г.

Днес Чугонов бе на брифинга на руската газова компания, БЕХ и "Южен поток България", на който беше обявена фирмата, която ще строи газопровода на територията на България.

От тримата кандидати, отговаряли на изискванията за строител, е избран „Стройтрансгаз консорциум" ДЗД. В консорциума влизат руската "Стройтрансгаз", която има опит в строителството на газопроводи, и българското дружество "Газпроект – ЮГ" АД.

Чуганов гарантира още, че преди да започне строителството на газопровода е проучено въздействието му върху околната среда навсякъде, където той ще минава, не само през шелфа, и всичики мерки са залегнали в доклада по ОВОС.

На въпрос на медиите каква е цената на "Южен поток" за България Чуганов заяви: "Газопроводът струва толкова, колкото струва". По думите му, докато не бъде сключен и последният договор, цената не може да се каже.

Сподели:

Коментари (0)

Счетоводството през първия месец на еврото - типични грешки и как да ги избегнем?

Счетоводството през първия месец на еврото - типични грешки и как да ги избегнем?

Смесването на валутите в счетоводните документи на фирмите и организациите е една от типичните грешки

САЩ удължиха лиценза за продажба на чуждестранните активи на "Лукойл"

САЩ удължиха лиценза за продажба на чуждестранните активи на "Лукойл"

Изпълнението на всяко споразумение е обусловено от отделно одобрение от OFAC

Цените на петрола паднаха след като Тръмп обяви, че убийствата в Иран са спрени

Цените на петрола паднаха след като Тръмп обяви, че убийствата в Иран са спрени

В изненадващо изявление в Белия дом американският президент заяви, че ще „наблюдава и ще види“ какво ще се случи с предупреждението за военни действия от страна на САЩ