Проф. Димитър Иванов, който от дълги години живее и работи в Лондон, активно се включи в хора на опозицията в парламента, която открито се обяви срещу Бюджет 2015. Вечният кандидат за премиер, който бе по-мълчалив и от риба по времето, когато управляваше Пламен Орешарски, изрази своето огромно разочарование от проектобюджета, опитвайки се аргументирано да защити своята позиция в интервю за БНР.
Най-лошото в Бюджет 2015 е, че той по същество иска нищо от богатите българи, докато в същото време поставя своите тежести върху заетите, върху безработните и продължава със своята несправедлива данъчна мрежа да спира всъщност възстановяването на българската икономика. За мен няма терапия в този бюджет, няма и политика, посочи професорът.
Той е категоричен, че заради своята стандарнтност не отговаря в никакъв случай на тежката социално-икономическа ситуация, в която, не е обърнат адекватно към реалните и дълбоки проблеми на икономиката.
За мен най-лошата част на този проектобюджет е, че той не адресира проблемите, свързани с безработицата и бедността, които разяждат с всеки изминал ден, и сме свидетели буквално на това, социалната тъкан на България. За мен няма терапия в този бюджет, няма и политика. Има само едно дребно късогледо бакалско разплащане, разплащане с цел да зашием поредната година, да задържим правителството, ако можем – да спасим мандата си. За мен бюджетът е и в дълбоко противоречие с програмната декларация на коалицията. Като цяло бюджетът обижда за пореден път достойнството на българските граждани, на нашите възрастни майки и бащи, бъдещето и хоризонта на децата ни, настоящето на хиляди български младежи. Бюджетът ниглежира българската индустрия и тласка още по-надолу колапса на публичния сектор у нас, коментира икономическият експерт.
Това, което предлага бюджетът в областта на основните икономически индикатори, не решава нито един от проблемите на българската икономиката, категоричен е Иванов. Цялата страна живее и очаква само евроинжекциите. Задлъжнялостта все още не е стремглава, но притеснителното е, че зад тази задлъжнялост не виждам реформи, коментира икономистът. По думите му в бюджета отсъства ясна позиция за това какво ще се прави с финансовите аспекти на пенсионното осигуряване и социалната система.
Слабото евро, падането на цените на петрола и ниските лихвени проценти за заеми – това са трите индикатора според проф. Иванов, които дават някаква възможност за подобряване на икономическата и социална ситуация.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг