7 Декември, 2025

​Изложение «Подкрепяме българското» стартира днес в Кърджали

​Изложение «Подкрепяме българското» стартира днес в Кърджали

Народният представител и заместник-председател на парламентарната група на ГЕРБ Цвета Караянчева откри първото по рода си изложение на земеделските производители в Кърджали под надслов „Подкрепяме българското“, на което местни фирми представиха собствена растениевъдна и животинска продукция. 

„В Родопите живеят изключително трудолюбиви и гостоприемни хора, отговорни стопани, които отглеждат висококачествени плодове, зеленчуци и животински храни. Те заслужават по-добри доходи и аз се надявам с подкрепата на държавата и европейските фондове тяхната продукция да стане разпознаваема в цяла България и зад граница”, каза Караянчева.

Над 20 производители на месни и млечни продукти, червена капия, боб, грозде, мед, ябълки, билки и др. се включиха в изложението. Преди това в салона на читалище „Обединение” над 200 фермери се включиха в дискусия по проблемите на сектора, водена от заместник-министър Свилен Костов и експерти на МЗХ.

„Тази инициатива обхваща всички 28 областни градове и навсякъде правим така, че производителите да рекламират своята стока, а потребителите – да я опитат и да се уверят в качествата й. В дългосрочен план целта ни е храните от български суровини да бъдат водещи на пазара и така да осигурим устойчиво разви да присъстват и в магазина, и на пазара. Защото бизнесът не се поддържа само със субсидии, а с продажби, с търговия, с потребление. Нашата амбиция е да популяризираме кампанията в рамките на големите вериги, а по щандовете на регионалните магазини да има храни с логото „Подкрепяме българското“ с гарантирано качество, каза още Костов. 

Домакин на форума бе директорът на ОД „Земеделие” Йорданка Гочева, а експерти от МЗХ изнесоха презентации за новостите в основните сектори „Растениевъдство“ и „Животновъдство“, придружени с конкретни примери от област Кърджали.

Сподели:

Коментари (0)

КЗК с тежка констатация: Има изкривяване на пазара за храни у нас - от производство до търговия

КЗК с тежка констатация: Има изкривяване на пазара за храни у нас - от производство до търговия

Продукцията става все по-силно зависима от внос, а резултатът от това е осезаемо повишаване на цените за потребителите

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин е на първа визита в Индия от четири години, чиято цел е да се засили търговията с важен купувач на руско оръжие и суров петрол, след като западните санкции засегнаха десетилетните връзки между Москва и Делхи

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

Според OFAC, Gracetown е създадена през 2006 г., за да управлява 3 луксозни имота в Ню Йорк и Вашингтон, които Олег Дерипаска е закупил по същото време