3 Май, 2026

​Лиляна Павлова: Магистрала "Струма" трябва да стане надпартийна кауза

​Лиляна Павлова: Магистрала "Струма" трябва да стане надпартийна кауза

Дострояването на магистрала "Струма" в участъка през Кресненското дефиле трябва да стане национална и надпартийна куза, около която да се обединим всички. Това заяви министърът на регионалното развитие в оставка Лиляна Павлова на обществено обсъждане на резултатите от общественото допитване в Благоевград. Основният резултат от проучването е, че 86% от българите искат лот 3.2 през дефилето да се построи и то с европейско финансиране. Нагласите на местните хора и тези от страната е, че вариантът с изнасяне на движението в едната посока извън делифето, а другата посока да остане по съществуващия Е-79, е предпочитан. Такава е и нагласата на МРРБ, експерти, еколози и заинтересовани страни. 

"Надявам се, че евентуални предсрочни избори няма да стопират процеса по подготовката на строителството на този тежък лот. Ако през 2018 г. не започнем, ще загубим европейското финансиране и рискуваме завинаги да останем без магистрала през Кресненското дефиле", допълни Павлова. 

Докато обаче проектът се реализира, вече се предприемат мерки за повишаване безопасността на пътуващите по главен път Е-79. "Въз основа на одита за пътна безопасност, започнахме реализирането на набор от мерки, които са доста скъпи, но ние няма да жалим средства за живота и сигурността на хората", обясни министър Павлова. Прави се укрепване на скатовете срещу свличания на шосето, инвестира се в инфраструктура за запазване живота на животните, предпазни стени, проходи под трасето. Временните мерки включват още добавяне на още пътни знаци и сигнализация, шумяща маркировка, изправяне на някои завои.

Сподели:

Коментари (0)

Стабилност или катастрофа: Кой казва истината за парите на държавата

Стабилност или катастрофа: Кой казва истината за парите на държавата

Само за два месеца: от „исторически висок резерв“ до „скелети и кожа“ – какво реално е финансовото състояние на страната

Икономист: Цените на петрола са удобно оправдание да се вдигат цените

Икономист: Цените на петрола са удобно оправдание да се вдигат цените

Даниел Василев посочи, че таван на цените означава дефицит, а заобикалянето на мярката може да стане чрез цените на останалите стоки

Омбудсманът алармира МВР за порочни практики с вносни автомобили

Омбудсманът алармира МВР за порочни практики с вносни автомобили

Сигналите до институцията очертават системен и повтарящ се проблем - български граждани купуват моторни превозни средства (МПС) с изрядна регистрация, които по-късно се оказват откраднати