15 Януари, 2026

​Муравей Радев: Създадохме си криза от нищото, последиците ще бъдат неприятни за всички

​Муравей Радев: Създадохме си криза от нищото, последиците ще бъдат неприятни за всички

Връзката между оставката на кабинета и икономическа криза е повече от явна. Това каза по Би Ти Ви бившият финансов министър Муравей Радев.

Преди време, когато гледахме Бюджет 2017 преди да влезе още в парламента имаше добри отзиви – че това е един разумен и изпълним бюджет, който дава сигурност. Но още тогава казах, че има риск единствено, ако ние сами си създадем политическа криза и тя дойде от нищото, и последиците ще бъдат неприятни за всички, аргументира се финансистът.

Той обясни, че всяка политическа криза се отразява на икономиката веднага. И когато е изпълнена с див популизъм е опасно за финансовата и политическа стабилност.

Ама нека да видим кой приема Бюджета – парламентът, който в момента е в насипно състояние. В него няма мнозинство, което да защитава Бюджета, няма съпротивителна сила, която да спре популизма, който винаги се вихри между първо и второ четене. Сега този Бюджет изглежда като един отворен дом, в който всеки може да влезе и да си вземе каквото иска. Освен това – едно правителство го прави, а друго ще го изпълнява. И трето – не си спомням да е имало толкова яростен популизъм, какъвто виждаме днес. Става една хавра на основата на Бюджета. Много е вероятно той да излезе във вид, който няма да има нищо общо с изходния му вариант и по-скоро да заприлича на швейцарско сирене с дупки. Ако се намесят много фактори и той бъде променен в този вид, за който говорят в парламента, ще се нарушат балансите на публичните финанси. Ще се увеличи дефицита, който се финансира с дълг. Всичко това води до забавяне на икономиката, защото няма кой да инвестира в нея. Тоест, последиците от това са спиране на икономическия растеж, по-висока безработица и по-ниски доходи, опита се да обясни ситуацията Радев.

Бившият финансов министър призна, че лично той не одобрявам оставката на Борисов.

Нямаше причина да влезе България в тази криза сега. Оказва се, че сега ние живеем в много интересни времена, от които много бързо ти побелява косата, посочи Муравей Радев.

На въпрос на водещата дали трябва прокуратурата да се самосезира след последното интервю на банкера Цветан Василев и изнесените в него факти, бившият министър бе лаконичен: Всеки, който смята, че е обвинен несправедливо, трябва да го докаже в съда с конкретни доказателства. В противен случай кой какво говори е несериозно, това ми прилича повече на махленската клюка на женския пазар. 

Сподели:

Коментари (0)

САЩ продадоха първите партиди венецуелски нефт

САЩ продадоха първите партиди венецуелски нефт

В Министерството на енергетиката на САЩ заявиха, че всички приходи от продажбата на венецуелски суров петрол и петролни продукти първо ще бъдат постъпват по сметки, контролирани от Вашингтон в световно признати банки

По стъпките на руснаците: Пълен провал за китайския конкурент на Boeing и Airbus през 2025 г.

По стъпките на руснаците: Пълен провал за китайския конкурент на Boeing и Airbus през 2025 г.

Държавните авиокомпании Air China, China Eastern и China Southern са получили само 15 самолета C919 миналата година

Счетоводството през първия месец на еврото - типични грешки и как да ги избегнем?

Счетоводството през първия месец на еврото - типични грешки и как да ги избегнем?

Смесването на валутите в счетоводните документи на фирмите и организациите е една от типичните грешки