С 2,353 млрд. евро или 4,6 млрд. лв. е нараснал държавният дълг от началото на годината до края на септември, достигайки до 9,57 млрд. евро. Вътрешните задължения са в размер малко над 4 млрд. евро, а външните са 5,527 млрд. евро, обявиха от Министерството на финансите.
В края на септември делът на държавния дълг към брутния вътрешен продукт (БВП) на страната възлиза на 23,2%, при положение че в началото на годината съотношението беше само 17,6%. Държавният дълг сериозно ще се повиши и в оставащите месеци до края на годината. В подготвената от кабинета актуализация на бюджета се предлага таванът на дълга в края на годината да се увеличи с 4,5 млрд. лв. до 22,5 млрд. лв.
Държавногарантираният дълг през септември достига 351,5 млн. евро, от които 22,7 млн. евро са вътрешните държавни гаранции.
Още от Бизнес
Цените на петрола се понижиха рязко
„Днешното движение се дължи на подновените надежди за нова рамка за деескалация между Иран и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив“, заяви Ребека Бабин,
Мицотакис: Останат ли високи цените на енергията, Европа губи конкурентоспособност
Гръцкият премиер отбеляза, че Гърция вече се е превърнала от вносител на природен газ в регионален енергиен хъб, снабдяващ Югоизточна Европа, и подчерта, че енергийната сигурност е неразривно свързана с геополитическата
Министър Пулев: Преговорите с „Райнметал“ започваме от "празен лист"
Министърът на икономиката уверява, че са подадени документи за удължаване на дерогацията след решението на САЩ, подчертавайки, че "Лукойл" не преработва руски газ