7 Февруари, 2026

61 милиона от санкции ще бъдат инвестирани в екопроекти

61 милиона от санкции ще бъдат инвестирани в екопроекти

Над 61 млн. лв. от такси и санкции ще бъдат инвестирани в екологични проекти чрез Предприятието за управление на дейностите за опазване на околната среда. Това обяви в Горна Оряховица министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.

Средствата ще бъдат инвестирани в отстраняване на проблемите в критични зони, важни за населените места и гражданите. Според министър Василева през последните две години във Великотърновска област са влезли близо 6,5 млн. лв. от ПУДООС.

"Това е национално финансиране, допълващо европейското. През миналия програмен период по ОП "Околна среда" бяха реализирани огромни по мащаб инвестиции. Приключените в региона проекти възлизат на общо 131 млн. лв. Това са значими инвестиции, осигуряващи чисти води, качество на живот, възможности за развитие на бизнес, привличане на инвестиции и развитие на туризма", каза Ивелина Василева.

Премиерът Бойко Борисов и министърът на околната среда и водите откриха в Горна Оряховица, нова канализация за над 1 млн. лв. Според министър Василева, инвестицията е малка по мащаб, но изключително важна за хората.

"Това е част от инициативите, които стартирахме с кмета на Горна Оряховица инж. Добромир Добрев по време на мандата на премиера Бойко Борисов. Ще реализираме подобен проект и в Долна Оряховица, в горнооряховския квартал "Гарата" пък ще бъде изграден водопровод. Там тръбите са положени в периода 1942- 1943 година", подчерта Василева.

"През последните години получавахме оплаквания от страна на гражданите. Мечтата за изграждането на канализация се сбъдна през 2014 година, когато подписахме договор с ПУДООС. Тази дейност бе реализирана през миналата година и всички хора бяха доволни, че са били чути по време на управлението на Бойко Борисов", каза кметът на Горна Оряховица инж. Добромир Добрев.

Премиерът написа във Фейсбук: "Днес открихме и новоизградената пречиствателна станция за отпадъчни води на град Бяла, Русенско. Проектът е на стойност 40,8 млн. лв. и е финансиран по ОП „Околна среда 2007-2013 г.“ Новата пречиствателна станция обслужва над 9000 жители. Преди реализацията на проекта канализационната мрежа на града покриваше 70% от населеното място, а отпадъчните води се изливаха директно в р. Беленска и р. Янтра. Сега те вече преминават през механично и биологично пречистване. Изградени са над 20 км. нова канализационна мрежа и са реконструирани около 17 км. Въпреки проблемите, свързани с този проект, той бе завършен успешно и сега с новата инфраструктура се гарантира опазването на околната среда и здравословните условия за живот на населението. В областта се изгражда и Регионално депо за управление на отпадъците, което ще обслужва над 56 000 души от Бяла, Борово, Две могили, Полски Тръмбеш, Ценово и Опака."

Сподели:

Коментари (0)

Председателят на НС на ББР Деляна Иванова участва в дискусионен форум на Националното сдружение на общините

Председателят на НС на ББР Деляна Иванова участва в дискусионен форум на Националното сдружение на общините

Бяха обсъдени конкретни казуси, като бе предоставена допълнителна информация за механизма на плащанията

Биткойн се срина под 70 000 долара за първи път от завръщането на Тръмп

Биткойн се срина под 70 000 долара за първи път от завръщането на Тръмп

През октомври цената му достигна рекордно равнище от над 126 000 долара

САЩ се срещна с 55 държави: Ценови прагове за критичните минерали ще защитават от китайския внос

САЩ се срещна с 55 държави: Ценови прагове за критичните минерали ще защитават от китайския внос

В продължение на месеци САЩ и техните търговски партньори работят за такъв вид сътрудничество, за да отбият глобалните си вериги за доставки от Китай