27 Декември, 2025

​Кадиев: Риск за бюджета, за шест месеца приходите са с 613 млн. лв. по-малко

​Кадиев: Риск за бюджета, за шест месеца приходите са с 613 млн. лв. по-малко

Приходите на централния бюджет изостават спрямо плана с 613,1 млн. лв. за периода януари - май. Изоставането се дължи както на приходите събирани от НАП, така и от митниците и е свързано със слабо изпълнение основно на ДДС и акцизи. Този тревожен факт обяви на стената си във Фейсбук червеният немирник Георги Кадиев. Според червения депутат част от слабото изпълнение е свързано с по-голям възстановен ДДС - по данни на НАП невъзстановения ДДС е 190 млн. лв към края на април или значително (119,5 млн. лв) по-малко от същия период на миналата година.

Неизпълнението се дължи на надценен план за приходи, вкл. надценен ефект от подобрена събираемост, който трябваше да е 300 млн. лв. за цялата година. Очакваният положителен ефект от обратното ДДС начисляване за зърнените култури може би също е бил надценен.

Ако остане същата тенденция, очакваното неизпълнение на приходите за годината ще е около 700-800 млн. лв (без да броим приходите от ЕС фондове) и дефицитът ще е също толкова по-висок (до 2.7% от БВП при 1.8% планиран). Изпълнението на разходите за януари-април е 31.7% от годишния план, което е в рамките на нормалното. Растежът на разходите, обаче, постепенно се засилва в последните месеци и това също може да представлява риск за бюджета. В такива случаи обикновено е най-лесно да се съкратят инвестиционните разходи, издръжката и разходите за заплати.

По-трудното е рязко подобряване на работата на НАП и Агенция Митници.

Очаквам да чуя министъра на финансите какви мерки ще предложи, пита риторично Кадиев.

Сподели:

Коментари (0)

Златото счупи исторически рекорди – какво следва през 2026 г.?

Златото счупи исторически рекорди – какво следва през 2026 г.?

Цената на благородния метал се повиши с повече от две трети и общо 52 пъти обнови историческия си максимум

Среброто  за първи път надхвърли 75 долара за унция

Среброто  за първи път надхвърли 75 долара за унция

Златото също отбеляза рекордна стойност от 4,531,04 долара за унция

Кремъл е в шок: Все повече руски петролни танкери засядат задълго край бреговете на Азия

Кремъл е в шок: Все повече руски петролни танкери засядат задълго край бреговете на Азия

В материал на Bloomberg се изтъква, че санкциите срещу агресора принуждават руския петрол да остава все по-дълго в морето, докато Москва и нейните купувачи търсят нови схеми за доставка