Тегленето на нов заем е опасно и много вредно. Това обаче го правят всички партии, без разлика на техния цвят, когато са власт – харчат повече, отколкото събират в хазната. А когато са в опозиция – тогава критикуват. Това обяви в ефира на Би Ти Ви бившият царски министър Николай Василев.
Той илюстрира това образно, като показа графика на дълга на България от 2001 до 2016 година.
Ако през 2001 дългът е бил около 20 млрд лева, след това намалява и през 2008 г. той е свален на 8 млрд. лева, това е златната година за България. Тогава страната ни е на второ място в ЕС по задлъжнялост. След това обаче бавно започваме да задлъжняваме и през 2014 дългът ни се е увеличил с 8 млрд., тоест, станал е вече 16 млрд. с тенденция през 2016 да достигне 26 млрд. лева, тоест, само за 8 години нашият дълг се е утроил и то без да има причини за това, защото не сме нито в рецесия, нито в криза, коментира бившият министър.
Той обаче подчерта, че колонката на задлъжнялост се увеличава единствено от бюджетните дефицити, а не от погасяването на дълговете, посочи Василев.
Ние живеем на дефицити всяка година, а това е така защото имаме слабо управляващи. Ако харчиш повече отколкото имаш, това винаги води до фалит. У нас това се дължи на липсата на реформи. Не е реформиран публичният сектор. Администрацията може да бъде по-стегната, системата в здравеопазването не е ефективна, а и според мен там не се задава никаква реформа. В енергетиката продължава да се натрупват дефицити, докато стана така, че не ни дават вече дори кредит без държавна гаранция. Пенсионната реформа е в правилната посока, но стъпките са много малки. С други думи - разочарован съм от липсата на реформи в държавата, каза на финала Николай Василев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг