По думите на директорът на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов изключването на Шести блок на централата е вследствие повреда на регулираща система на мощността, която е извън ядрената част на блока, съобщи БНР.
Николов обясни още, че повредата става след завършване на планов ремонт на Шести блок и увери, че няма промяна в радиационната обстановка. Той уточни, че аварията става в момент, в който е трябвало да бъде спрян пети блок за планов ремонт, който се отлага до момента, в който ще бъде отстранена аварията на Шести и той достигне пълна мощност. Най-вероятно утре Шести блок ще бъде включен към общата енергийната система.
Още от Бизнес
Николай Василев: Има три причини да сме първи по ръст на инфлация в ЕС
Правителството не е дало никакви идеи за бюджета, въпреки това пораженчески веднага взима дълг, имаше само споменаване на микроскопични идеи за реформи
Под натиска на САЩ компартията в Куба одобри разширяване на частната инициатива
През 2021 г. комунистическата страна разреши създаването на малки и средни предприятия с до 100 служители
Българска адвокатка отрича да е в комбина със зетя на Тръмп в спорния курорт на Къшнър в Албания
Зоя Гюрова твърди, че тя и съдружникът ѝ са били вписани само формално като бенефициенти на нидерландски компании, контролирали проекта в Звернец; отрече участие на руски капитали и отказа да разкрие инвеститорите