5 Февруари, 2026

Австрийска фирма напуска България

Австрийска фирма напуска България

Австрийската Erste Group Immorent продава бизнеса си в България на свързаната със собствениците на "Хиимпорт" "Тексим банк", пише "Капитал Daily" в днешния си брой.

Ще бъде прехвърлен не само портфейлът, в който към края на миналата година има активи за повече от 91 млн. лв., но и всички операции на компанията, която специализира в продажбата на недвижими имоти на лизинг. През годините тя беше лидер на пазара в този сегмент, но изгуби позиции след кризата от 2007-2008 г. Според експерти, запознати с бизнеса й, не слабите резултати са причина за оттеглянето на международната компания, а стратегическите й планове да се фокусира на онези пазари, на които има в структурите си и банка.

Цената на сделката не се съобщава. Нито продавачът, нито купувачът са коментирали клаузите в нея.

За подготвяната промяна в собствеността се разбра от съобщение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която обяви, че не намира пречки за сделката. В момента тече 14-дневен срок, в който заинтересовани лица могат да подават възражения.

Бизнесът на австрийската група в България ще бъде придобит от новоучреденото дружество "Финансови активи" с 1.1 млн. лв. капитал, което според проучването на КЗК се контролира пряко от "Тексим консултинг", чийто едноличен собственик е "Тексим банк". 

Сподели:

Коментари (0)

САЩ се срещна с 55 държави: Ценови прагове за критичните минерали ще защитават от китайския внос

САЩ се срещна с 55 държави: Ценови прагове за критичните минерали ще защитават от китайския внос

В продължение на месеци САЩ и техните търговски партньори работят за такъв вид сътрудничество, за да отбият глобалните си вериги за доставки от Китай

Важно за данъчните ни декларации след въвеждане на еврото

Важно за данъчните ни декларации след въвеждане на еврото

Доходите от миналата година се обявяват в левове, а данъкът върху тях се плаща в евро безкасово – с банкова карта онлайн или през ПОС терминал в офис на приходната агенция

Русия отваря пазара си за работници от Афганистан: талибаните влизат и в икономиката

Русия отваря пазара си за работници от Афганистан: талибаните влизат и в икономиката

Москва преговаря с Кабул за внос на работна ръка на фона на остър кадрови дефицит и задълбочаващо се икономическо сближаване с режима на талибаните