Той е категоричен, че за да се стигне до тази устойчивост, изключително важна е ценовата политика в енергетиката. Тя е основата на пирамидата за определяне на цените и в други области.
Как да има устойчивост в бизнеса, как да дойдат инвеститори, след като няма яснота какви са цените на тока. Ние например не знаем сега каква ще е цената на тока през юли. Кой тогава ще инвестира, след като няма прогноза поне за една година напред колко ще плащаме за ток, подчерта Данев.
Той е категоричен, че бъдещото правителство наследява няколко кризи, с които трябва бързо да се справи – в енергетика, ж.п. превози, пощи, образование и здравеопазване. Данев призова политиците пазарът да работи, а не с декрети да определят цените. Той обаче е убеден, че трябва решително да се действа по отношение на антимонополното законодателство и ограничаване на правата на монополите. Икономистът смята, че Пламен Орешарски е добър професионалист, с опит, но важно е да събере и добър екип от професионалисти и преди всички интелигентни хора в новия кабинет.
Още от Бизнес
Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван
Ива Петрова подчерта, че страната разполага с достатъчно мощности, които могат да покрият потреблението независимо от критичната ситуация с нивото на Дунав
Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай
Сега проблемът е, че новият канал за навлизане на китайски стоки ще минава през Турция и Мароков, където Пекин хвърля огромни инвестиции, за да заобикаля европейските бариери
Иран готви забрана американски кораби да минават през Ормузкия проток
Цената на петрола отново тръгна нагоре заради напрегната ситуация в Близкия изток