19 Март, 2026

Бизнес климатът у нас продължава да се влошава

Бизнес климатът у нас продължава да се влошава

Бизнес климатът продължава да се влошава. Това  показва анкетата на Националния статистически институт сред мениджърите в промишлеността, строителството и търговията на дребно. Единствено в сферата на услугите оценката им се запазва на равнището си от август. Причина за негативното развитие са липсата на поръчки и несигурната икономическа среда.

През септември общият показател на бизнес климата намалява с 2.9 пункта в сравнение с август, когато отново имаше влошаване.

Промишленост. Съставният показател "бизнес климат в промишлеността" се понижава с 4.8 пункта спрямо предходния месец, което се дължи на по-резервираните оценки и очаквания на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на предприятията. Анкетата регистрира и намаление на осигуреността на производството с поръчки, което е съпроводено и с по-неблагоприятни очаквания за дейността на предприятията през следващите три месеца.

Несигурната икономическа среда продължава да бъде основна пречка за развитието на бизнеса в отрасъла, следвана от недостатъчното търсене от страната и слабостите в икономическото законодателство.

Очаквано при това положение очакванията на мениджърите са за запазване на продажните цени на сегашното им равнище.

Строителство. През септември съставният показател "бизнес климат в строителството" спада с 3.4 пункта поради влошените очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. Прогнозите им по отношение на строителната активност през следващите три месеца са също по-песимистични, като анкетата отчита и увеличение на броя на клиентите със закъснения в плащанията.

Основният фактор, затрудняващ дейността в отрасъла, остава несигурната икономическа среда, макар през последния месец да се наблюдава намаление на негативното й влияние. На второ и трето място са факторите "конкуренция в бранша" и "финансови проблеми". И в този сектор прогнозата е за запазване на цените.

Търговия на дребно. Съставният показател "бизнес климат в търговията на дребно" намалява с 1.7 пункта спрямо предходния месец, което се дължи на изместване на оценките и очакванията на търговците на дребно за бизнес състоянието на предприятията от "добро" към запазване на "същото". Прогнозите им за обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца са също по-умерени.

Несигурната икономическа среда, конкуренцията в бранша и недостатъчното търсене продължават да бъдат основните фактори, затрудняващи развитието на бизнеса в отрасъла. Цените се очаква да се запазят.

Услуги. През септември съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" запазва приблизително нивото си от август. Търсенето на услуги леко се подобрява, но очакванията за следващите три месеца са по-резервирани.

Основната пречка за развитието на дейността в отрасъла остава несигурната икономическа среда, следвана от конкуренцията в бранша. Същевременно през последния месец анкетата регистрира и засилване на негативното влияние на фактора "слабости в икономическото законодателство".

Преобладаващите очаквания на мениджърите са продажните цени в сектора на услугите да останат без промяна през следващите три месеца.

Сподели:

Коментари (0)

България и още девет страни от ЕС искат продължаване на безплатните въглеродни емисии

България и още девет страни от ЕС искат продължаване на безплатните въглеродни емисии

Десетте страни настояват за "дълбоко преразглеждане" на системата за търговия с емисии за смекчаване на ефекта й върху цените на електроенергията и намаляване на риска от нестабилност на цените

Николай Нанков: АМ "Хемус" падна жертва на популизъм, а сега по-често е обект на вицове

Николай Нанков: АМ "Хемус" падна жертва на популизъм, а сега по-често е обект на вицове

Бившият регионален министър е категоричен, че съвсем реалистично е било автомагистралата да бъде завършена при пълен управленски мандат на кабинета "Желязков"

Министър Клисурски се зарече: "Няма да мине този номер..."

Министър Клисурски се зарече: "Няма да мине този номер..."

Ще следим цените на горивата през касовите бележки, които НАП получава в реално време, ще виждаме реално какво се плаща на касите, тогава ще определим дали ще бъде отпусната помощ