16 Март, 2026

Борисов ще воюва за европейските милиони в Брюксел

Борисов ще воюва за европейските милиони в Брюксел

Заедно с премиера Бойко Борисов, от българска страна в срещата ще участват и министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова и за усвояването на европейските фондове Томислав Дончев.

Очаква се eвропейските лидери да изразят подкрепата си за силна кохезионна политика. Средствата по това перо целят държавите да постигнат икономически растеж. 

Преговорите за бюджетната рамка на Европейския съюз за 2014 - 2020 година са в решителен момент и се очаква да бъдат приключени на съвет на лидерите следващата седмица. Заради кризата обаче има опасност парите в Кохезионния фонд да бъдат намалени, а използването на европейски пари да стане по-скъпо и по-трудно. 

България също ще пострада, ако се приеме намаляване на бюджета. По Оперативна програма "Транспорт", например, до края на октомври от Кохезионния фонд страната е получила повече от 455 милиона евро, по Оперативна програма "Околна среда" - 185 милиона. Не само България, но и други държави разчитат на тези пари, заради това лидерите на 15 страни от Европейския съюз и Хърватия, която ще стане част от него догодина, ще обсъждат как да предотвратят орязването на средствата, съобщи БНТ.

 

Сподели:

Коментари (0)

Как се променя доверието на инвеститорите през първите месеци от членството в еврозоната?

Как се променя доверието на инвеститорите през първите месеци от членството в еврозоната?

Премахването на валутния риск при инвестиции и сделки в рамките на еврозоната е причина за засилване на доверието на инвеститорите

Докато войната в Иран бушува: САЩ пренареждат енергийната карта със сделки за 57 млрд. долара с азиатски съюзници

Докато войната в Иран бушува: САЩ пренареждат енергийната карта със сделки за 57 млрд. долара с азиатски съюзници

В рамките на бизнес форум за енергийна сигурност в региона, съюзниците от Азия сключиха 22 сделки със САЩ за милиарди, засилвайки партньорството и намалявайки зависимостта от нестабилни доставчици като Иран и Катар

Транспортният бранш: По-скъпите горива ще фалират малките фирми и оскъпят стоките

Транспортният бранш: По-скъпите горива ще фалират малките фирми и оскъпят стоките

Изпълнителният директор на Съюза на международните шофьори Йордан Арабаджиев посочи, че именно транспортният сектор поема първия удар от поскъпването