24 Ноември, 2024

Божидар Данев: Администрацията спъва бизнеса у нас

Божидар Данев: Администрацията спъва бизнеса у нас

Администрацията у нас е въоръжена с всякакви регулаторни режими и налага безкраен брой такси, а това реално пречи на бизнеса. Служителите на държавата и общините у нас са превърнали бюрата си в своеобразни касички. Това заявява в интервю за сп. Connect (издание на Американската търговска камара в България) изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев, цитиран и от investor.bg.

По думите му през 2016 г. има 11,6% ръст на приходите от такси в бюджета, а за 2017 г. се предвижда нов ръст от 7,6%. Т.е. таксите се превръщат във второ данъчно бреме, категоричен е Данев. Според него в приходната част на бюджета те вече достигат 4,5%, докато в Словения те са 0,2%.

Финансовото здраве на държавата е задоволително, но в никакъв случай много добро или отлично, казва още Данев в интервюто, като причината по думите му е, че все още България не може да възстанови кредитния си рейтинг, който загуби преди две години във връзка с кризата около КТБ.

„Докато не възстановим този кредитен рейтинг, ние не можем да кажем, че имаме много добро финансово здраве, а цената на финансовия ресурс за България ще продължава да е твърде висока“, обясни Данев.

Той обаче е категоричен, че независимо от всичко в момента добре се управлява фискалният резерв, добре се погасяват съответните плащания, няма сериозна опасност за финансовото здраве и след една година бихме могли да възстановим и кредитния си рейтинг.

„За съжаление, за следващата година залагаме отново сериозен бюджетен дефицит от 1,4%. Добре е известно, че когато страна допуска да има бюджетен дефицит, във всички случаи са налице съмнения за финансовото й здраве“, споделя още изпълнителният председател на БСК.

Данев изтъкна още, че българският бизнес вече е залъгван години наред, че ще има електронно правителство. „През всичките тези години непрекъснато разходваме средства, а видими резултати няма. Това е огромна пречка, защото липсата на е-правителство принуждава бизнеса да се сблъсква директно с администрацията и да е подложен на корупционен натиск“, каза още той.

По думите му сред пречките пред предприемачите е и неефективната съдебна система, където продължават да отсъстват реформи. Воденето на съдебни дела е огромен проблем за бизнеса. Високите съдебни такси на практика не позволяват българският бизнес да получи необходимото правораздаване. Да не говорим за скоростта на това правораздаване, обясни още Данев.

Според него друг измерител за съществуването на проблеми е сривът на инвестициите през последните години – те са основно публични и почти няма чуждестранни инвестиции, които от 8 млрд. спаднаха до под 1 млрд. лв.

„В основата на всичко стои икономиката. Ние прекалено много се хипнотизираме от темата „доходи“, а първо трябва да се съсредоточим върху развитието на икономиката, която да гарантира доходите. Нямаме реформи нито в администрацията, нито в образованието, нито в областта на сигурността, където изтичат огромната част от обществените средства. Имаме силно деформиран пазар на труда със създаването на някои подсистеми, с единствена цел да се усвояват средства по различни програми, чийто ефект трудно може да бъде прогнозиран, проследен и установен.

В момента има няколко хиляди незаети работни места. Това, което прогнозира и министърът на образованието, че след 2020 г. голяма част от учениците ще са от един конкретен етнос, с друго образование, с друга култура, означава, че България може да бъде обречена на невъзможност за позитивно бъдещо развитие“, обясни изпълнителният председател на БСК. 

Сподели: