Това заяви икономическият министър Делян Добрев, който днес присъства на подписването на договора за финансиране от ОП "Конкурентоспособност" в Министерския съвет.
За изграждането на първия наш високотехнологичен парк ЕС дава 50 млн. евро, които вече са осигурени и работата може да започне, добави той.
Шефът на "София Тех Парк" Елица Панайотова поясни, че средствата са строго разпределени по пера - 50 на сто от парите са предназначени за инфраструктурата на парка, 30% - за оборудването в биохимичните и кибер-лаборатории, а остатъкът е за т.нар. "меки мерки".
Дружеството, което бе учредено през лятото, е 100% собственост на икономическото министерство, което ще рече - държавно.
"София Тех Парк" ще бъде разположен върху 250 хил. квадрата на Четвърти километър в столицата.
В рамките на следващите три години трябва да заработи научна инфраструктура за над 20 млн. лв. в помощ на българския иновативен бизнес и да бъдат създадени около 20 хил. кв. м нови и реновирани сградни площи, които да подслонят приложно-изследователски лаборатории, общ инкубатор, дискусионни форуми, пространство за демонстрации и офиси.
Технопаркът трябва да е окончателно готов през 2015-та година. Ръководството му вече подписа споразумения за екипна работа с БАН. Амбицията е София Тех Парк" да се превърне от национален в регионален иновационен център, който ще се разраства през следващите 10-15 г., коментира Панайотова.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг