Държавният газов оператор "Булгартрансгаз" е внесъл в Европейската комисия искане за финансиране от 2 млн. евро за изготвянето на предпроектно проучване за икономическите и техническите параметри на планирания от правителството на ГЕРБ газов хъб край Варна. Това уточни изпълнителният директор на дружеството Георги Гегов след като енергийният министър Теменужка Петкова обяви пред журналисти във вторник, че е подготвена апликационната форма до Брюксел.
Очакванията са финансирането да бъде одобрено до края на 2016 или в началото на 2017 г., за да може газовият оператор да обяви поръчка за изпълнител на предпроектното проучване. То трябва да даде оценка на газовите потоци в региона и възможностите както за захранване на газоразпределителния център, така и за реализацията на преминаващите през него количества. На тази база проучването трябва да оразмери технически и финансово проекта, както и да анализира инвеститорския интерес за участие в реализацията на хъба "Балкан" и интереса на търговците да купуват от тази търговска платформа. Предпроектното проучване трябва да послужи и за основа за вземане на инвестиционно решение за газовия център, но реално това надали ще стане преди 2018 г.
"Ние, съвместно с Главна дирекция "Енергетика“ на Европейската комисия, разработваме този проект, както по отношение на неговите технически параметри, така и по отношение на финансовите параметри, съответно - и регулаторната рамка“, посочи министър Петкова.
Тя присъства на откриването на реконструираната от "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО) подстанция "Добруджа“ край Суворово, в Североизточна България. Там отново в отговор на журналистическия интерес Петкова повтори, че има интерес от две компании към реализацията на спрения проект за строеж на АЕЦ "Белене".
За да се провери доколко той е реален, трябва да се обособи проектът "Белене" в отделна компания и тя да се предложи за приватизация, напомни министърът стъпките за евентуалния рестарт на изграждането на втората ядрена централа. "Ако това не се случи се обмислят всякакви варианти, включително и възможността за седми блок на АЕЦ "Козлодуй" потвърди Петкова обявеното от премиера Бойко Борисов преди седмица намерение реакторите, произведени за АЕЦ "Белене" да се инсталират в работещата в момента ядрена централа.
В откритата от Петкова, заместника й Николай Николов и директора на ЕСО Иван Йотов реконструирана подстанция са инвестирани близо 10 млн. лв. Съоръжението е основен захранващ източник за потребителите не само в района на Добрич и Варна, но ще гарантира захранването и на клиентите в Шумен, Разград и Силистра. Към подстанцията, поддържаща три нива на високо напрежение: 400, 220 и 110 киловолта, е присъединен и междусистемният електропровод към Румъния.
Енергийният министър допълни, че през последните две години ЕСО е получил одобрение за отпускане на 120 млн. лв. от Европейската комисия за изграждане на нови съоръжения и реконструкция на съществуващата мрежа. "Уверена съм, че с реализацията на проекти, финансирани от ЕК, българските битови и индустриални потребители ще ползват сигурни електроенергийни услуги", каза Петкова.
Тя заяви още, че ЕСО и електроразпределителните дружества са готови за посрещане на зимата.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни