11 Май, 2026

ЧЕЗ установи 6458 кражби на електроенергия през миналата година

ЧЕЗ установи 6458 кражби на електроенергия през миналата година

„ЧЕЗ Разпределение България“ извърши 66415 проверки за кражби на електроенергия в Западна България през 2015 г. и констатира 6 458 случая на незаконно потребление на електроенергия. В следствие на нарушенията е дотаксувана електроенергия в размер на 31 575 000 киловатчаса. С 1566 повече са установените кражби през 2015 г., в сравнение с тези през 2014 г., когато компанията констатира 4892 случая на незаконно потребление.

През първите два месеца на 2016 г. са установени 1242 нарушения, като дотаксуваната електрическа енергия е в размер на 6 218 000 киловатчаса, което е близо два пъти повече спрямо януари и февруари 2015 г., когато проверките са довели до дотаксуване на 3 223 000 киловатчаса.

Най-често срещаните нарушения са манипулирани електромери и присъединявания преди средствата за търговско измерване. Въпреки че не заплащат пряко кражбите, от незаконните присъединявания най-много страдат гражданите. Нерегламентираната консумация на ток застрашава качеството на доставяната до клиентите на компанията електроенергия. Вследствие на това се претоварват съоръжения, причиняват се прекъсвания на захранването, чести аварии и повреждане на електроуреди, а напоследък, все по-често, застрашават и човешкия живот.

Кражбите на електроенергия не само понижават сигурността на електрозахранването за редовните платци, но за отстраняването на авариите и щетите се отклоняват средства от и без това ограничения инвестиционен ресурс на ЧЕЗ, който в противен случай би могъл да се използва за развитие и модернизация на мрежата, както и за подобряване на услугите. 

Сподели:

Коментари (0)

Кирил Домусчиев: Еврото всъщност помогна инфлацията в България да бъде по-ниска

Кирил Домусчиев: Еврото всъщност помогна инфлацията в България да бъде по-ниска

Румъния, която не е в еврозоната, е с много по-висока инфлация, посочи председателят на КРИБ

11 мерки за справяне с кризата с горивата

11 мерки за справяне с кризата с горивата

Целта - без да се дават пари на калпак, с повече контрол, прозрачност и конкуренция да се постигнат по-благоприятни цени

Икономисти: Без реформи ни чака румънския сценарий, в бюджета е заложена "фискална бомба"

Икономисти: Без реформи ни чака румънския сценарий, в бюджета е заложена "фискална бомба"

В България има страшно много пари, които се пилеят, не се изразходват ефективно, буквално захранват корупционните схеми на сивата икономика, изтъква Юлиян Войнов