65% от обработваемите земи в България са подложени на водна ерозия, което с времето ги прави неплодородни, предаде БНТ2. Обилните дъждове от началото на пролетта допълнително увреждат посевите. Екип на Русенския университет предлага решение на проблема чрез специална обработка на почвата. От две години специалистите обменят опит и с американски колеги за опазване на земите.
Според Ангел Иванов, агроном 50 години в село Цар Самуил, Силистренско, продължителните дъждове тази година са се оказали пагубни за посевите не само защото са част от тях са изгнили.
„При тези превалявания всички култури, най-вече пролетниците, кореновата система се насочва нагоре към повърхностния обработваем пласт, което после има вредно влияние, когато се засуши рязко”, обяснява Иванов.
Голяма част от обработваемите земи в България се намират на стръмни терени с наклон под допустимия за отглеждане на земеделски култури. Затова от Русенския университет прилагат ефективен метод за тяхното опазване – ивично обработване на почвата с нови машини, с които вече разполагат.
„Ако полето ви е непрекъсната повърхност от растителни остатъци, обработват се ивици – тип зебра, но обработването не е като обръщане на пласт, а просто преминава един работен орган, който разрохква почвата. Обработва горните слоеве, които са подходящи за сеитба", посочва доц. Георги Митев:
В Русенския университет е изграден център за консултации на земеделските производители.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни