Може би някои ще каже – Похвално! Управляващите, от една страна, мислят как да съживят родната икономиката, която през последните години съвсем я забатачиха. А от друга – търсят начин да компенсират сериозния демографски срив, който отчитат експертите, в резултат на масовата емиграция на сънародниците ни в чужбина и все по-застаряващата българска нация.
Браво и затова, че тези, които коват законите, прибягват не към други, а към чисто европейски практики за придобиване на гражданство, които старите членки в ЕС отдавна прилагат.
Но дотук... Защото към този момент все още не са ясни нито условията, които ще бъдат поставени пред чуждите инвеститори, нито определен размера на инвестициите, които трябва да бъдат направени, за да се сдобият с българско гражданство. Смущаващо е и това, че родните политици негласно казват, че трудно ще се намери нормален европеец, който да е приритал да стане гражданин на България, макар и членка на ЕС, когато знаят, че хората тук са с най-ниски доходи и стандарт на живот, че в страната ни процъфтява корупцията, а мафията си има държава, че човешките права не са защитени, а човешкия живот – понякога не значи нищо.
Това, което обаче е отчайващо, че днешните управляващи очевидно нямат никаква идея как, вместо да правят от чужденците българи, привличайки ги с примамливи условия да инвестират, да създадат нормалния условия за работа и достоен живот на младите хора у нас, вместо да ги принуждават да бягат в чужбина. Защото за всяка нормална страна те са най-голямата инвестиция, те са кръвоносната система на всяка уважаваща себе си нация.
Още от Бизнес
Мицотакис: Останат ли високи цените на енергията, Европа губи конкурентоспособност
Гръцкият премиер отбеляза, че Гърция вече се е превърнала от вносител на природен газ в регионален енергиен хъб, снабдяващ Югоизточна Европа, и подчерта, че енергийната сигурност е неразривно свързана с геополитическата
Министър Пулев: Преговорите с „Райнметал“ започваме от "празен лист"
Министърът на икономиката уверява, че са подадени документи за удължаване на дерогацията след решението на САЩ, подчертавайки, че "Лукойл" не преработва руски газ
Икономическа депресия и вълна от фалити заливат Русия
От януари до юни 2026 г. руските съдилища обявиха 3550 юридически лица в несъстоятелност - увеличение с 10,8% в сравнение със същия период на 2025 г., съобщава „Комерсант“