Ще бъде продължена процедурата за КЗК. Но за мен е важно котката да лови мишки. Това каза в ефира на БНТ Мартин Димитров от Реформаторския блок.
Той подчерта, че като регулаторен орган, тя е била особено важна, но слабо ефективна. Затова именно по предложение на Гражданският съвет на РБ ще бъде подменен целия й състав.
За първи път по наша инициатива ще бъде сменен целият състав на КЗК. И като инициатори решихме да не предложим наши кандидатури. Но пък ще зададем правилните въпроси към всички кандидати – например, какво ще направи относно съмненията за картели на горива. Кандидат, без категорична позиция по този въпрос – няма да получи моята подкрепа. Утре изслушването е в два часа – ако някой даде сериозен отговор, ще го подкрепя, независимо чия номинация. Идеята е на тази процедура е да има публично изслушване, а не да има задкулисни договорки. И ако кандидатите не се представят добре – това е основание за нова процедура. Но щом искаш да работиш в КЗК - трябва да знаеш, че ще ти режат спирачките, коментира Димитров.
Реформаторът коментира и доклада на „Аликс Партнърс“, който през последните дни отново повдигна редица важни за обществото въпроси.
Димитров обясни, че за него особено смущаващ е факта, че Фондът за гарантиране на влоговете и министърът на финансите споменават различни имена на фирми, която е изпълнила поръчката.
Открихме несъответствие в прессъобщението на Фонда за гарантиране на влоговете и отговор на наше питане към Финансовото министерство за фирмата, на която е възложена поръчката. Това е причина и основани да зададем въпрос – с коя фирма е сключен договорът. Освен това поискахме заданието – тоест, какъв договор е бил сключен. То обаче ни бе отказано от финансовия министър с аргумента, че е въпрос на конфеденциалност и нямат съгласие на „Аликс Партнърс“. Освен това, за нас най-важна не е била идеята да има просто доклад, а международната фирма, която да върне парите в КТБ, като на базата на това получават процент от тях. Но аз и сега питам - сключен ли е бил изобщо такъв договор с международното разследване? Коя е фирмата, написала този доклад? Това може да си изясним, като получим договора – от него ще стане ясно кой е страна на договора, но той ни се отказва, посочи Димитров.
Според него се губи темпо във връщането на парите, което не е в наш интерес. Защото международна практика е не да се пишат доклади, а да се връщат парите. В такъв случай интересът в това да участва международна фирма е, първо, че колкото повече пари връща – толкова по-голяма ще бъде печалбата за нея. И второ – ще станат ясни лицата, които са изнесли парите, изтъкна реформаторът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг