11 Август, 2026

ДКЕВР още стяга колана на ЕРП-тата

ДКЕВР още стяга колана на ЕРП-тата

Това ще се случи през лятото, когато ще бъде намалена така наречената норма на възвращаемост на капитала. Държавният енергиен регулатор ще вземе окончателното решение в края на юни. 

По данни на ДКЕВР за миналата година трите компании имат печалба в размер на 123 млн. лв.

Първите няколко години, след като бяха приватизирани през 2005 г., трите компании работеха с 16% норма на възвращаемост на капитала. От 2008 г. тя бе намалена на 12%. Сега енергийният регулатор е решен в следващия регулаторен период от 1 юли да намали този процент на печалба значително.

Трите компании коментираха, че големият им процент на възвращаемост на капитала създава измамно усещане в хората, че трупат големи печалби, съобщи Би Ти Ви.

 

Сподели:
Промишленото производство у нас нарасна през юни, но бележи спад спрямо 2025 г.

Промишленото производство у нас нарасна през юни, но бележи спад спрямо 2025 г.

Най-съществен ръст през юни спрямо предходния месец е отчетен при производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти. Но в добивната промишленост е регистриран сериозен спад от 10,8%, отчита НСИ.

Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Ива Петрова подчерта, че страната разполага с достатъчно мощности, които могат да покрият потреблението независимо от критичната ситуация с нивото на Дунав

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Сега проблемът е, че новият канал за навлизане на китайски стоки ще минава през Турция и Мароков, където Пекин хвърля огромни инвестиции, за да заобикаля европейските бариери

Коментари (0)