По думите му до юли 2011 година инвестициите са около 350 милиона евро, за същия период тази година, те са около 850 милиона, посочи министърът.
"Като цяло виждаме съживяване на чуждите инвестиции в страната, те не са много по-малко от тези устойчиви инвестиции извън банковия сектор и строителството, не са и много по-малко от тези през 2007 - 2008 година, когато бяха силни години на чужди инвестиции", обясни Добрев.
Той заяви, че е нормално, след като една инвестиция бъде извършена, средствата за нея да бъдат възстановени, но фирмите не само връщат средствата на фирмите-майки, а също така продължават да инвестират в страната.
Добрев се надява с новите промени в Закона за насърчаване на инвестициите, който ще се гледа на първо четене в петък, да бъде даден допълнителен стимул за инвеститорите. В тях се предвижда в определен период, за всеки инвеститор клас А и клас Б, независимо дали е българска или чуждестранна компания, ще възстановяваме социалните осигуровки от страна на работодателя за период от две години. Това практически означава, че разходите на инвеститорите за социални осигуровки ще намалеят със 17,4%", което е един бонус за всеки, който иска да инвестира у нас, обясни министър Добрев.
Той подчерта също, че работодателят се задължава да запази броя на работните места за период не по-малък от пет години, което пък е в интерес на обществото.
Още от Бизнес
Под силен натиск на Тръмп: ЕС на финалната права за търговското споразумение със САЩ
Брюксел се ангажира да премахне вносните мита за американски индустриални стоки и да предостави преференциален достъп за селскостопански и морски продукти от САЩ. В замяна съйзът прие американски мита от 15% върху повечето европейски стоки
Американски частни интереси с непредвидими последици в плана "Тръмп“ за Балканите
Макар самоличността на собствениците на AAFS все още да не е публично известна, компанията е представлявана от две фигури от вътрешния кръг на Доналд Тръмп: Джеси Бинал, адвокат на Тръмп след президентските избори през 2020 г., и Джо Флин, брат на бившия съветник по националната сигурност на САЩ
Държавата затяга коланите, но не за всички: МВР и МО остават извън 10% съкращения
Бюджетен парадокс - правителството остави и силовите структури извън орязването на разходите, в същото време икономиите се топят