4 Февруари, 2026

Доклад на БНБ: Една банка нарушавала закона срещу пране на пари

Доклад на БНБ: Една банка нарушавала закона срещу пране на пари

Една от 27-те банки у нас през 2015 година системно е нарушавала Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП). Това става ясно от годишния отчет за миналата година на Българската народна банка (БНБ), пише expert.bg.

От Централната банка не посочват името на кредитната институция, като се уточнява, че е наложена „надзорна мярка с ясно очертани конкретни действия спрямо нея“. По закон при неизпълнения на задълженията по ЗМИП БНБ има право да отнеме издадения лиценз на банката по своя инициатива или по предложение на министъра на финансите.

БНБ е извършила самостоятелно проверки в 9 кредитни институции, се казва в отчета за 2015 г. Констатирани са общо 33 нарушения, „свързани главно с пропуски в съставени документи, и прилагането на разширени мерки за комплексна проверка“. Нарушенията не са предизвикали „сериозни надзорни опасения“, уточняват от БНБ, като добавят, че все пак са направени редица препоръки към банките, като е била информирана и Специализираната административна дирекция „Финансово разузнаване“ (САД ФР) на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), следвайки определения ред по Закона за мерките срещу изпирането на пари.

Централната банка отбелязва, че положително влияние е оказала подписаната през август миналата година инструкция за взаимодействие между БНБ и ДАНС, като са продължителни съвместните проверки с дирекция „Финансово разузнаване“.

Приетите в средата на годината на ниво Европейски съюз 2 акта за предотвратяване използването на финансовата система за изпиране на пари и финансиране на тероризма наложиха участие на БНБ в междуведомствени групи за въвеждане на Директива (ЕС) 2015/849 в националното законодателство и за разработване на методика за национална оценка на риска. Периодичният анализ на правната структура и финансовото състояние на акционерите на банки осигури непрекъснатост и последователност при наблюдението в широк времеви обхват, заявяват от Централната банка.

Сподели:

Коментари (0)

Русия отваря пазара си за работници от Афганистан: талибаните влизат и в икономиката

Русия отваря пазара си за работници от Афганистан: талибаните влизат и в икономиката

Москва преговаря с Кабул за внос на работна ръка на фона на остър кадрови дефицит и задълбочаващо се икономическо сближаване с режима на талибаните

ПП-ДБ с нова атака срещу ГЕРБ и ДПС-НН заради паркинг за ТИР-ове в Русе

ПП-ДБ с нова атака срещу ГЕРБ и ДПС-НН заради паркинг за ТИР-ове в Русе

Това става ясна от декларация на коалицията, в която се изтъква, че е недопустимо частен бизнес да бъде изкупуван с държавни средства

Инфлацията в еврозоната падна под целта от 2% на централната банка на Европа

Инфлацията в еврозоната падна под целта от 2% на централната банка на Европа

По-слабият долар и увеличаващият се внос на по-евтини китайски стоки могат да тласнат инфлацията още по-ниско от прогнозите и да се стигне до възобновяване на пониженията на лихвените проценти