Министърът на околната среда и водите Нено Димов е поискал отлагане за България по отношение на депонирането на отпадъците. Това е станало на заседанието на Съвета на министрите на околната среда на ЕС в Люксембург, става ясно от съобщение на екоминистерството.
„Разпоредбите относно целите и дерогациите и предвидените механизми за гъвкавост са от ключово значение, за да осигурят плавен преход към рециклиращо общество и да минимизират риска от прилагането на методи за оползотворяване, стоящи по-ниско в йерархията за управление на отпадъците“, е заявил на заседанието министър Димов. Според него на България е необходимо повече време, за да отговори на изискванията.
Трябва да закрием над 100 депа за отпадъци, иначе ни грозят санкции
Европейската комисия предлага свеждането на депонирането на отпадъците до 10% до 2030 г. Европейският парламент поиска по-строги мерки и намаляване на депонирането до 5% за същия период. Дерогация може да бъде постигната за период до 2040 г.
До 2023 г. в България се предвижда да влязат в експлоатация технологии и техника за рециклиране на отпадъци с капацитет 105 000 тона годишно. Допълнително ще бъде осигурен и капацитет за оползотворяване на битовите отпадъци от 180 000 тона на година.

Нено Димов
Още от Бизнес
Кабинетът реши - отпадат 8 проекта от ПВУ, още 22 са под риск
По думите на министър Теменужка Петкова всеки един разход, който би останал за сметка на бюджета – ще рефлектира върху дефицита за 2026 година
Великобритания съкращава правителствените си разходи с 15%
Различните ведомства ще решат колко държавни служители ще загубят работата си, но персоналът може да бъде съкратен с 10 000 души, заяви британският министър на финансите Рейчъл Рийвс. В държавната администрация работят над 500 000 души.
От април Южното ни Черноморие чака туристи, но намира трудно персонал
За да набавят персонал, хотелиерите разчитат повече на работници от трети страни, което е предизвикателство след приемането ни в Шенген