27 Февруари, 2026

Експерт: Квалификацията на работната сила е най-големият проблем на пазара на труда

Експерт: Квалификацията на работната сила е най-големият проблем на пазара на труда

Иван Нейков

Иван Нейков смята, че исканата оставка на министър Петков е несъстоятелна, защото той спазва закона

Големият проблем е с деквалификацията на младите майки по време на дългия им отпуск по майчинство и повишаването на надбавките не го разрешава. Това каза в ефира председателят на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нейков, бивш министър на труда и социалната политика. Първите три дни от болничните се изплащат от работодателите, а не от НОИ.

"По-добре би било, ако държавата отдели ресурс, с който да се помогне на майките да поддържат квалификацията си по време на отпуск по майчинство, отколкото тези 40 лева. Давам си сметка, че това сигурно са възможностите на бюджета, но ще бъде грешка, ако кажем, че това е по-добра социална политика, защото сме дали малко повече пари. Друг е големият проблем на младите родители".

По повод искането на работодателите за министър Петков да подаде оставка заради неразбирателството около определянето на размера на минималните осигурителни прагове, Нейков каза: "Не съм адвокат на министър Петков, но според мен работодателите малко пресоляват супата в момента, защото това, което прави министърът, е изцяло съобразено със закона. Тоест, искаме му оставката, защото спазва закона. Нещо не звучи!"

Нейков изрази притеснение, че през годините ролята на държавата в индустриалните отношения нараства, вместо да намалява. В пазара на труда също има „много сериозни проблеми", които се заобикалят: "Най-големият проблем е капацитетът на работната сила. Ние продължаваме да си заравяме главата в пясъка и да смятаме, че това, което даваме на хората като квалификация, е достатъчно, за да се оправят по-нататък на пазара на труда. Не става! За да имаш висока заплата, задължително трябва да имаш висока квалификация. Има знак за равенство!"

Сподели:

Коментари (0)

Apple прехвърля в САЩ част производството си, базирано в Азия

Apple прехвърля в САЩ част производството си, базирано в Азия

През май Доналд Тръмп заплаши Apple Inc. с 25% мито върху продукти, произведени в чужбина

САЩ бавят сделката за активите на „Лукойл“ като лост за натиск върху Кремъл в преговорите за Украйна

САЩ бавят сделката за активите на „Лукойл“ като лост за натиск върху Кремъл в преговорите за Украйна

От октомври насам OFAC вече три пъти е удължавала срока за потенциални купувачи да преговарят с „Лукойл“ за активи на стойност около 22 млрд. долара, след като Вашингтон наложи санкции на двете руски петролни компании

Електромобилният балон се спука: Stellantis с втората най-голяма загуба във френската история

Електромобилният балон се спука: Stellantis с втората най-голяма загуба във френската история

22.3 млрд. евро нетна загуба, срив в електромобилните очаквания и стратегически завой обратно към двигателите с вътрешно горене – автомобилният гигант търси спасение след рекордни извънредни разходи