13 Август, 2026

Експерти: Няма да има забавяне по европрограми заради политическата несигурност

Експерти: Няма да има забавяне по европрограми заради политическата несигурност

Експерти са категорични, че няма да има забавяне по европейските програми заради политическата несигурност в страната. Консултантът от Димитър Манов и проф. Йосиф Аврамов коментираха пред Bloomberg TV Bulgaria притесненията около евентуални забавяния в усвояването на еврофондовете заради сложната политическа ситуация у нас. Манов напомни, че това не е първата смяна на правителство по време на работата на оперативните програми. През досегашния период имаме много смени, които до много малка степен са се отразили на сроковете по изпълнение на европейските програми.

Голяма част от програмите за периода 2014 – 2020 г. вече са напълно изчистени откъм процедури, като работата на екипите в министерствата е чисто темпова и няма какво да се обърка. Има опасности от несигурност от евентуалния период на адаптация към нови ръководства в министерствата, които могат да бъдат назначени. Един добър мениджмънт обаче трябва да организира работата си така, че да не зависи от политическата конюнктура, каза Манов.

При положение, че не се подменят ръководителите на управляващите органи на седемте оперативни програми, няма да има особени сътресения. В бюджета са предвидени средства за съфинансиране, а той върви към приемане. Ако до май-юни месец няма резки промени сред тези, които оценяват и планират оперативните програми няма да има особени притеснения, допълни проф. Йосиф Аврамов от Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

Реалните забавяния се случват в периоди, когато има дискусии за промяна на политики. В нашия случай този период вече е приключил, така че концепцията за работа на програмите вече е ясна, каза Манов. Двамата епсперти се обединиха около мнението, че има забавяния по определени финансови инструменти, касаещи новия програмен период, но то не е свързано с политическата ситуация.

Сподели:
Промишленото производство у нас нарасна през юни, но бележи спад спрямо 2025 г.

Промишленото производство у нас нарасна през юни, но бележи спад спрямо 2025 г.

Най-съществен ръст през юни спрямо предходния месец е отчетен при производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти. Но в добивната промишленост е регистриран сериозен спад от 10,8%, отчита НСИ.

Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Ива Петрова подчерта, че страната разполага с достатъчно мощности, които могат да покрият потреблението независимо от критичната ситуация с нивото на Дунав

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Сега проблемът е, че новият канал за навлизане на китайски стоки ще минава през Турция и Мароков, където Пекин хвърля огромни инвестиции, за да заобикаля европейските бариери

Коментари (0)