Това се дължи на задължението по закон за изкупуване на енергията от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) и от промените в компенсаторния механизъм на ДКЕВР, според който не се възстановяват всички разходи за изкупуването на тази енергия, обясни пред медиите Йорг Золфелнер, председател на Управителния съвет на дружеството.
По думите му от1 юли 2012 г., когато бе променен механизмът, до март 2013 г. загубите на ЕВН са 100 млн. лв. и така на практика ЕВН финансира енергийната ни система със свои средства.
Според Золфелнер тези загуби досега са покривани от компанията, но това вече не е възможно. По думите му обаче ЕВН няма повече опции за привличане на допълнителни средства, за да овладее предстоящите загуби. Заради нарастващото производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) предстои прогнозните загуби на компанията да достигнат 40 млн. лева. В случай, че цената за достъп на ВЕИ централи до мрежата бъде окончателно отменена от Върховния административен съд, тази загуба ще достигне 78 милиона, твърди Золфенер.
„Ако не се предприемат мерки за овладяването на този проблем, компанията ще изпадне в невъзможност да обслужва задълженията си и сигурността на доставките ще бъде застрашена", допълват от електроразпределителното дружество.
Дружеството ще внесе искане до ДКЕВР за незабавно преразглеждане на цените на електрическата енергия от 1 април до 30 юни 2013 г. Според компанията за тези три месеца има варианти крайните клиенти да не бъдат засегнати от промяната в цената на електроенергията, а промените да бъдат направени чрез преразглеждане на цените по цялата верига "производство - пренос - разпределение - доставка".
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни