5 Декември, 2025

Финансист: Държавното пенсионно осигуряване е по-изгодно за хората

Финансист: Държавното пенсионно осигуряване е по-изгодно за хората

Ситуацията две пенсии да се окажат по-малко от една е гарантирана от Кодекса за социалното осигуряване. На хората бе дадена възможност да се откажат от осигуряване в универсалните пенсионни фондове, но никой не им посочи как да направят своите сметки. Пенсията от частното пенсионно дружество е долнокачествена в сравнение с държавното, защото излага пенсионерите на риск. Тази позиция изрази в ефира на БНР финансистът проф. Любомир Христов. 

Той бе категоричен, че правата на хората в държавното обществено осигуряване са по-добре защитени и заяви, че с малки изключения за хората е по-изгодно да насочат цялата си вноска за пенсия към държавното обществено осигуряване.

Експертът препоръча още, ако хората решат да правят допълнителни спестявания и инвестиции за пенсии, да ги насочват извън примитивната и паразитна пенсионна система у нас. Днес Христов ще представи свое изследване по темата.

На различна позиция бе Даниела Петкова от Асоциацията на пенсионните фондове.

Спекулира се много сериозно с размерите на пенсиите. Ако и в момента противниците на втория стълб не успеят, в бъдеще това няма как да се случи, отбеляза Петкова. 

В коментар на съвета на проф. Христов хората да преместят партидите си в НОИ, тя заяви, че хората с втора пенсия в универсалните пенсионни фондове ще имат по-висок стандарт на живот от онези, които се осигуряват само в ДОО.

Работи се в посока на това пенсионните фондове да бъдат възпрепятствани да започнат изплащането на парите на хората, които се осигуряват в тях, подчерта Даниела Петкова.

По думите й частните пенсионни дружества възприемат част от промените в Кодекса за социално осигуряване като целенасочени и препятстващи старта на изплащането на втората пенсия. 

Сподели:

Коментари (0)

КЗК с тежка констатация: Има изкривяване на пазара за храни у нас - от производство до търговия

КЗК с тежка констатация: Има изкривяване на пазара за храни у нас - от производство до търговия

Продукцията става все по-силно зависима от внос, а резултатът от това е осезаемо повишаване на цените за потребителите

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин е на първа визита в Индия от четири години, чиято цел е да се засили търговията с важен купувач на руско оръжие и суров петрол, след като западните санкции засегнаха десетилетните връзки между Москва и Делхи

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

Според OFAC, Gracetown е създадена през 2006 г., за да управлява 3 луксозни имота в Ню Йорк и Вашингтон, които Олег Дерипаска е закупил по същото време