16 Януари, 2026

Финансовият министър "откри" проблема: Заради протестите, българите харчат по-малко

Финансовият министър "откри" проблема: Заради протестите, българите харчат по-малко

Това заяви финансовият министър Петър Чобанов в интервю за "Ройтерс". Той участва в Консултативния съвет на Центъра за високи постижения в областта на финансите (Center of Excellence in Finance), в рамките на Осмия стратегически форум в Блед. Според него причините за това са неблагоприятните бизнес условия в страната и Европейския съюз, както и политическата нестабилност у нас, която кара хората да харчат по-малко и да се насочват към спестяване.

Ревизираните прогнози сочат, че растежът през тази година ще бъде между 0,6 и 0,8%. "За следващата година се придържаме към текущата прогноза от 1,8% ръст", каза Чобанов. "Смятаме, че ще имаме подобрение във вътрешното търсене, заради очакванията ни, че подобрението на бизнес средата ще доведе до повече инвестиции", каза още министърът.

Според  Чобанов бюджетният дефицит през следващата година ще бъде по-нисък от сегашния, а фискалната консолидация ще бъде базирана на подобрена икономическа активност и внедряването на мерки за повишаване на събираемостта и  избягването на плащането на данъци.

"Няма да затягаме коланите. Ще се опитаме да имаме паралелно добра фискална политика и да рестартираме растежа“, допълни още той. Чобанов коментира и намеренията на България да излезе на международните пазари през следващата година, тъй като правителството трябва да изплати емисията глобални бондове в началото на следващата година.

През август правителството актуализира бюджета за 2013 г, като увеличи дефицита до максимално допустимото ниво, за да стимулира икономиката и помогне на социално слабите, пише „Ройтерс“. Пред агенцията Чобанов не даде конкретни цифри, но заяви, че фискалната консолидация е базирана на по-доброто представяне на икономиката и налагането „на някои мерки за подобряване събираемостта на данъците и избягването на неплащането им“, а не на ограничаване на бюджетните разходи.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ продадоха първите партиди венецуелски нефт

САЩ продадоха първите партиди венецуелски нефт

В Министерството на енергетиката на САЩ заявиха, че всички приходи от продажбата на венецуелски суров петрол и петролни продукти първо ще бъдат постъпват по сметки, контролирани от Вашингтон в световно признати банки

По стъпките на руснаците: Пълен провал за китайския конкурент на Boeing и Airbus през 2025 г.

По стъпките на руснаците: Пълен провал за китайския конкурент на Boeing и Airbus през 2025 г.

Държавните авиокомпании Air China, China Eastern и China Southern са получили само 15 самолета C919 миналата година

Счетоводството през първия месец на еврото - типични грешки и как да ги избегнем?

Счетоводството през първия месец на еврото - типични грешки и как да ги избегнем?

Смесването на валутите в счетоводните документи на фирмите и организациите е една от типичните грешки