Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) изпрати до медиите и публикува на сайта си съвместно изявление с британската фирма AlixPartners, от което се виждат малко повече детайли за това каква работа е трябвало да свърши фирмата.
В началото на седмицата Faktor.bg. излезе със свое разследване по темата. С подобни публикации излязоха и други медии, в която излязоха със съмнения и въпроси относно избраната от ФГВБ компания, която трябваше да проследи "източването" на Корпоративна търговска банка (КТБ) и връзката й с "истинската" британска фирма.
Още преди да гръмне този "скандал" депутати, които бяха чели доклада в секретното деловодство на парламента, отбелязаха, че той не съдържа съществена информация и поставиха въпроса за това какво е било конкретното задание на фирмата, което все още не е огласявано.
Ето какво пишат от ФГВБ и AlixPartners в съобщението си до медиите:
Съвместно изявление от името на Фонда за гарантиране на влоговете в банките и AlixPartners относно КТБ (н)
Предвид на ескалиралата в последните дни зле обоснована, неофициална и потенциално вредна спекулация относно текущото производство по несъстоятелност на Корпоративна търговска банка АД (в несъстоятелност) - КТБ, и свързаните с него разследвания, Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) и AlixPartners правят днес съвместно изявление, с цел да се изясни ситуацията и да се прекрати тази спекулация.
AlixPartners, както и много други мултинационални компании за професионални услуги, оперира чрез няколко отделни търговски дружества, относими към юрисдикциите, където извършва дейност. Едно от тези дружества - AlixPartners Services UK LLP, е дъщерно дружество, изцяло притежавано от AlixPartners, което осигурява екип от експерти, които бяха определени през лятото на 2015 г. да помагат на синдиците на КТБ, ФГВБ и в широк смисъл на българската държава.
Даян Хюз, партньор в AlixPartners и водещият експерт, коментира:
„Нашето задание беше изключително ясно и според нашия опит в подобни случаи напълно отговарящо на ситуацията към датата на нашето назначаване. То беше в съответствие със Закона за банковата несъстоятелност и се фокусира върху три основни сфери:
1. Проучване за няколко години назад на потока от парични средства, излезли от банката, установяване как и докъде са стигнали парите, и даване на препоръки за възможните варианти за възстановяването на тези проследени суми;
2. Установяване на състоянието на активите на банката, като вниманието ни беше насочено предимно към кредитите и други финансови активи, и даване на търговски препоръки за максимално възстановяване на стойността им; и
3. Преценка на ролята на заинтересованите страни и консултанти на банката, и отново даване на препоръки за предприемане на възможни действия.
В хода на изпълнението на тези задачи работихме тясно както със синдиците и ФГВБ, така и с редица професионалисти от и извън банката. В резултат представихме детайлен и практически насочен доклад, съдържащ набор от препоръки за подпомагане на текущите и бъдещи линии на действие. Договореностите предвиждат, че AlixPartners може да продължи да подпомага синдиците и ФГВБ според необходимостта.“
Радослав Миленков, председател на УС на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, коментира:
„Както вече беше заявено, проведохме взискателна процедура за избор, която включваше срещи със значителен брой международни компании, като всички те демонстрираха висок капацитет и опит, подходящ за ситуацията с КТБ. Въз основа на преценката ни от тяхното представяне и съотнесено към опита им в сходни ситуации, ФГВБ заключи, че AlixPartners е подходящата компания, с която да се работи.
По време на ангажимента им екипът на AlixPartners изпълняваше надлежно и професионално задълженията си. Работата, която те свършиха досега, беше изключително полезна, за да добием реална представа за ситуацията с КТБ.
Използваме доклада на AlixPartners като основа за предприемане на най-подходящите действия с цел да възстановим колкото се може повече активи в интерес на кредиторите на КТБ.“
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг