5 Декември, 2025

Гечев: Връщаме доверието между банките и хората

Гечев: Връщаме доверието между банките и хората

Десетки хиляди семейства очакват Закона за потребителския кредит. С него въвеждаме принципите на банкирането в ЕС и възстановяваме доверието между банките и кредитополучателите. Това заяви в сутрешния блок на БНТ депутатът от БСП Румен Гечев.

Убедени сме, че промените ще дадат резултат. Радвам се, че стигнахме до финалната права и спазихме поетия ангажимент. Освобождаваме пазара от крепостничество, добави той. Гечев уточни, че законът ще влезе в сила след един месец, но няма да действа със задна дата. Той бе категоричен, че след влизането в сила на закона лихвите ще се формират единствено на пазарен принцип, а законовите промени ще направят добрите банки по-силни.

Той коментира и въвеждането на таван на лихвите по бързите кредити. 50-те процента таван не касаят потребителския кредит, който дават банките. Този процент касае един малък сегмент от пазара - бързите кредити. Държавите по света прилагат различни механизми за решаването на проблема с лихвите по бързите кредити. С въвеждането на тавана не се решава изцяло проблемът, тъй като след законовите промени за тавана на лихвите не касаят таксите, които могат да бъдат увеличени, обясни социалистът.

Някои от колегите гласуваха емоционално, но никой не може да надхитри пазара. Когато се гласуват промени, трябва да се предвидят резултатите от тях, заяви Гечев. По думите му таванът на лихвите ще стимулира черния пазар в сектора и фирмите, които перат пари. Правилното решение според депутата от БСП е било фирмите за бързи кредити да бъдат лицензирани от БНБ, като внесат за целта 5 млн. лв., а не просто да бъдат регистрирани, каквато е практиката.

Сподели:

Коментари (0)

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин е на първа визита в Индия от четири години, чиято цел е да се засили търговията с важен купувач на руско оръжие и суров петрол, след като западните санкции засегнаха десетилетните връзки между Москва и Делхи

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

Според OFAC, Gracetown е създадена през 2006 г., за да управлява 3 луксозни имота в Ню Йорк и Вашингтон, които Олег Дерипаска е закупил по същото време

Нови по-високи стандарти въвеждат банките при отпускане на кредити

Нови по-високи стандарти въвеждат банките при отпускане на кредити

През второто тримесечие се наблюдава затягане при фирмените, запазване без изменение при жилищните и разхлабване при потребителските кредити