Това става ясно от промени във фирмите, които тя до 12 септември оглавяваше
Гинка Върбакова, чиято фирма “Инерком България” бе избрана за купувач на активите на ЧЕЗ в България, излиза от управлението на бизнеса си с фотоволтаици, пише "24 часа" Това става ясно от промени във фирмите, които тя до 12 септември оглавяваше. От тази дата тя вече не управлява “Евро бетон”, “Улер 2009”, “Еко-строй инженеринг”, “Диана хънт”. В “Риал Стейтс” заличаването на името на Гинка Върбакова като управител е още от 2 декември 2016 г. От 13 септември Гинка Върбакова заедно със сестра си Малина Върбакова излиза от борда на директорите на “Солар грийн енерджи”. Това акционерно дружество е едноличен собственик на по-горе изброените фирми. Въпреки че излиза от управлението им, към 30 август Гинка Върбакова присъства в списъка на акционерите на “Солар грийн” с 4000 акции, а другите 1000 са на “АВС къмпани”, чийто управител е Теодора Пайтакова, другата сестра на Гинка Върбакова.
От сайта на “Солар грийн енерджи” става ясно, че компанията има 22 мегавата фотоволтаици при с. Мало Конаре. В проекта им “Хаджийски ливади” са 4 соларни парка от около 4,7 мегавата. Те са собственост на “Улер 2009”, на “Диана хънт” , “Евро бетон” и на “Еко-строй инженеринг”.
Проект “Елшица” е на “Риал Стейтс”, той е от 2 фотоволтаика с мощност 2,45 мегавата.
На сайта на “Инерком” пък пише, че фирмата управлява 7 фотоволтаични проекта в Южна България с общ капацитет над 100 мегавата. Шестте са вече изброените, седмият е със сериозната за соларен парк мощност от 80 мегавата и е при с. Сбор, но е в процес на реализация.
От “Инерком” съобщават, че промените продължават, а към момента няма новина. Въпреки че е излязла от управлението, Върбакова е мажоритарен собственик на соларните паркове. Най-вероятно Върбакова ще се освободи не само от участие в управлението, но и от дяловете си във фирми, които притежават фотоволтаици. Това се налага след решението на КЗК, с което се забранява сделката с ЧЕЗ заради възможност за концентрация на фотоволтаици. “Инерком България” обжалва решението на антимонополния орган във ВАС, делото е насрочено за май 2019 г. Вероятно Върбакова ще прехвърли акциите си от “Солар грийн енерджи” преди делото.
Фактор
От сайта на “Солар грийн енерджи” става ясно, че компанията има 22 мегавата фотоволтаици при с. Мало Конаре. В проекта им “Хаджийски ливади” са 4 соларни парка от около 4,7 мегавата. Те са собственост на “Улер 2009”, на “Диана хънт” , “Евро бетон” и на “Еко-строй инженеринг”.
Проект “Елшица” е на “Риал Стейтс”, той е от 2 фотоволтаика с мощност 2,45 мегавата.
На сайта на “Инерком” пък пише, че фирмата управлява 7 фотоволтаични проекта в Южна България с общ капацитет над 100 мегавата. Шестте са вече изброените, седмият е със сериозната за соларен парк мощност от 80 мегавата и е при с. Сбор, но е в процес на реализация.
От “Инерком” съобщават, че промените продължават, а към момента няма новина. Въпреки че е излязла от управлението, Върбакова е мажоритарен собственик на соларните паркове. Най-вероятно Върбакова ще се освободи не само от участие в управлението, но и от дяловете си във фирми, които притежават фотоволтаици. Това се налага след решението на КЗК, с което се забранява сделката с ЧЕЗ заради възможност за концентрация на фотоволтаици. “Инерком България” обжалва решението на антимонополния орган във ВАС, делото е насрочено за май 2019 г. Вероятно Върбакова ще прехвърли акциите си от “Солар грийн енерджи” преди делото.
Още от Бизнес
Агенция Нurun Rеѕеаrсh: Всеки ден се появяват по двама нови милиардери
Двeтe нaй-гoлeми иĸoнoмиĸи - CAЩ и Kитaй - ca дoм нa пoвeчe oт пoлoвинaтa oт xopaтa c нaд милиapд дoлapa в cвeтa, пoĸaзвa пeтнaдeceтият гoдишeн дoĸлaд нa aгeнциятa
Мартин Димитров: Публичната сфера се нуждае от дълбоки реформи, някои са задължителни
По думите на депутата от ДБ проблемът не е само двойните доходи на държавни служители, но и "трайно незаети щатни бройки", бонусите и др.
Таван на увеличението на държавния дълг от 0,5% от БВП по германски образец, записан в Конституцията
Дефицитите захранват популизма, а популизмът произвежда нови дефицити. После идват инфлацията, несигурността, бедността и разпадането на доверието, казват от политическата формация