27 Ноември, 2024

Глад за 20 000 IT специалисти на пазара

Глад за 20 000 IT специалисти на пазара

20 хиляди софтуерни специалисти липсват на българския пазар, а фирмите се чудят как да наваксат дефицита. Данните на образователното министерство показват, че произвеждаме почти пет пъти по-малко от нуждите на пазара. Отделно университетите обучават студентите за инженери, а компаниите изпитват глад за програмисти.

Недостигът на IT специалисти е хроничен проблем, за който от години говорим, а решение все не се намира. Стамен Кочев - Асоциация на софтуерните компании, заяви пред БНТ: "Проблемът е повече от хроничен и повече от 10-годишен вече. Примерно около 2000 специалисти изкарва системата на година, на нас ни трябват около 6000, това беше 2012-та".

Всяка година България губи 5% от специалистите си. А по данни на университетите всеки пети студент заминава навън. Високото заплащане не ги задържа - средната заплата на IT специалист е 6 пъти над средната за страната - около 3500 лева. 

От Асоциацията на софтуерните компании смятат да отидат при децата в училище на крака и да разказват за предимствата на компютърните технологии. Плановете им са след 5 години още 6000 кадри да излязат на пазара. Ако дотогава дефицитът не се е задълбочил.

Компаниите искат реформа в средното образование, защото на 20 студентите вече са оформени. Затова искат програмирането да се изучава от по-рано като език в училище, както е английският и френският.

За подготвени кадри бизнесът разчита на 20 университета в страната и на над 30 частни академии. Последните обаче дават квалификация и тесни знания за даден продукт. Университетите пък обучавали инженери, а пазарът търсел програмисти. И точка на пресичане няма. 

Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни