21 Май, 2026

Икономисти: Годината е безнадеждно загубена за нашата икономика

Икономисти: Годината е безнадеждно загубена за нашата икономика

Данните на база 9-месечието, анализирани от икономистите на БАН показват, че преките чужди инвестиции са намалели два пъти. Износът, олицетворяващ визовия принос на брутния вътрешен продукт, който тази година вероятно статистиката ще отчете някъде на около половин процент, е ръст съвсем недостатъчен за българската икономика. Това е повече лоша новина, отколкото добра новина, защото добрите новини за нашата икономика по отношение на брутния вътрешен продукт трябва да бъдат за темпове на ръст примерно от 3 % и нагоре, предвид изоставането, което имаме спрямо Европейския съюз", смята Минасян.

Ясно изразената тенденция на дефлация също не трябва да успокоява, предупреждават икономистите.

"При този хаос, който наблюдаваме в страната, и абсолютно неадекватни действия както по отношение на избора на възлови позиции и места просто заради партийното назначение и забавянето на приемането на възлови закони, и много повече от изкривяване при приемането на възлови закони, всичко това стои в основата на лошото икономическо развитие. Въобще Световната банка в това отношение е категорична - ако няма спокойствие, ако има силно социално напрежение, първата работа на инвеститорите е да избягат", каза още Минасян.

 

Сподели:

Коментари (0)

Кънчо Стойчев: Поради липса на държава, търговските вериги нахлуха по безумен начин на родния пазар

Кънчо Стойчев: Поради липса на държава, търговските вериги нахлуха по безумен начин на родния пазар

Пазар без регулация е джунгла, той се нуждае от контрол по правилния начин, смята още анализаторът

Премиерът уволни шефа на БАБХ

Премиерът уволни шефа на БАБХ

Решението влиза в сила от днес и е взето по предложение на министъра на земеделието, няма официална информация кой ще поеме Агенцията

ЕП и Съветът на ЕС се споразумяха за прилагане на търговското споразумение със САЩ

ЕП и Съветът на ЕС се споразумяха за прилагане на търговското споразумение със САЩ

Тръмп заплаши ЕС с налагане на нови мита, ако ратификацията на това споразумение не се осъществи преди 4 юли