България не може да развива икономика, основана на ниско заплащане. Тази теза защитава вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин. Изявлението му, направено в интервю за БТА, е по повод въпрос за очакваната реакция на бизнеса на следващото повишение на минималната работна заплата, планирано за началото на следващата година.
По думите на Калфин в момента 11% от заетите работят на минимална работна заплата. Той посочва, че производителността на труда и конкурентоспособността не бива да растат само чрез наемане на евтин труд, а с инвестиции в производство, енергоспестяващи технологии и други.
В интервюто министърът обръща внимание и на разликата в заплащането между мъже и жени. "Жените в България получават средно за страната 13.4% по-ниски заплати, 40 на сто по-ниски пенсии. В същото време у нас жените работят седем пъти повече от мъжете в грижа за дома, три пъти повече по отношение на грижа за деца", посочва вицепремиерът.
По този повод Калфин подчертава, че през есента министерството на труда ще внесе Закон за равните възможности, който цели да увеличи натиска върху администрацията и частния сектор да не наказват един или друг пол по полов признак. "Ще бъде даден шанс на младите майки, на родителите да се развиват в кариерата си и да получават полагащото им се възнаграждение", заявява Калфин.
"Готвят се изцяло нови проекти за Закона за хората с увреждания и Закона за социално подпомагане", казва още вицепремиерът. Той подчертава, че предстои цялостна промяна на реда за отпускане на инвалидните пенсии, като целта е да бъдат затворени кранчетата, през които изтича ресурс от инвалидните пенсии.
Промени, свързани с частните пенсионни фондове ще бъдат обсъдени подробно през есента. Те ще се базират на пространно предложение на Комисията за финансов надзор и касаят предоставяне на по-голяма възможност за инвестиции на фондовете, повече прозрачност в работата им, поставяне на ограничения за инвестиране в свързани лица и др.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.