29 Юли, 2026

Каролев: В Китай куцо и сакато стана инвеститор, сега паниката е голяма

Каролев: В Китай куцо и сакато стана инвеститор, сега паниката е голяма

Комунистическата партия реши, че е прекрасна идея всичко живо да инвестира в акции, стимулира хората и куцо и сакато стана инвеститор. Съответно днес паниката е сред стотици милиони дребни инвеститори и е много трудно, ако не и невъзможно, да се спре. Това е мнението на икономиста Владимир Каролев, което той изрази във Фейсбук.

„Тези стотици милиони дребни инвеститори ще загубят пари, много от тях дори са теглили заеми, за да инвестират, но няма да има значителна финансова зараза извън Китай (от друга страна, тези хора може да се разсърдят и комунистическата партия да се разклати, затова толкова ги е страх китайските лидери напоследък).” Допълва съветникът на икономическия министър.

"Тоест, европейските банки няма да тръгнат да фалират, защото в Китай става нещо лошо. А именно това се случи през 2008 и причината е проста - тогава балонът се наду пак по давление и с намеса на държавата, но от банките (който си мисли, че американска банка е давала на безработен мексиканец 500 000 долара да купи къща, без държавна намеса, е много заблуден).

И когато американските банки почнаха да падат като круши, свързаните с тях европейски банки също се разклатиха. Друг е въпросът, че китайската икономика се забавя и от това ще загубят доста (1) държавите, разчитащи на износ на суровини за Китай (Австралия, Нова Зенландия, Индонезия), (2) държавите, разчитащи на износ на суровини по принцип, тъй като цената на суровините ще падне (Русия, ОПЕК, т.н.) и (3) държавите, разчитащи на голям износ (основно на машини) към самия Китай (САЩ, примерно), макар и те да се преориентират по-лесно. Разбира се, в икономиката празно няма и други страни ще ускорят растежа си. Примерно, Индия, която тази година расте с 7% и ако новоизбраният им премиер Моди ускори реформите и изчисти банковата система от затлачените лоши кредити, може до 2-3 години дори да видим ръст от 10%." пише в анализа си Каролев.

В заключение казва, че големият урок е, "че когато централни банкери, политици и бюрократи започнат да манипулират избора на хората в какво да инвестират парите си, винаги се надуват балони и следват болезнени кризи. Свободният избор и личната отговорност в инвестициите са най-важното нещо, за да е устойчива икономиката. За един човек може да е най-разумно да инвестира в къща, за друг - в акции, за трети - в земеделска земя, за четвърти - в гора. Не е работа на държавата да манипулира и направлява този избор."

Сподели:
Цените на петрола се устремиха нагоре след новите удари в Близкия изток

Цените на петрола се устремиха нагоре след новите удари в Близкия изток

Ислямският революционен гвардейски корпус е насочил балистични ракети към американска военновъздушна база и команден център в Йордания, съобщава държавната агенция IRIB News

BMW съкращава 8000 служители в Германия заради натиска от митата и китайските коли

BMW съкращава 8000 служители в Германия заради натиска от митата и китайските коли

BMW досега се смяташе за компания, по-успешно справяща се с прехода към електромобили, тъй като запази по-широка гама от двигатели с вътрешно горене и избегна резки промени в стратегията си

Цените на петрола се понижиха рязко

Цените на петрола се понижиха рязко

„Днешното движение се дължи на подновените надежди за нова рамка за деескалация между Иран и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив“, заяви Ребека Бабин,

Коментари (0)