7 Декември, 2025

КЕВР пресметна, че водата в София трябва да поскъпне с 18%

КЕВР пресметна, че водата в София трябва да поскъпне с 18%

Водата в София трябва да поскъпне с 18 на сто и кубик да струва 2,16 лева. Това сочат изчисленията на Комисията за енергийно и водно регулиране, съобщи БНР.

Регулаторът връща два пъти бизнес плана на "Софийска вода", който първоначално предвиждаше скок от над 30 на сто.

Предстои предложението на Комисията да бъде обсъдено и едва след това да влезе в сила.

ВиК дружества отчитат над 80% загуби на вода, показва стенограма от закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране.

Рекордьор по загуби е ВиК Добрич с 84%, следван от дружеството в Сливен – с 82,3% и ВиК Шумен – над 80%. Като най-ниски загуби отчита ВиК Русе – близо 42%.

За „Софийска вода” загубите са 48 на сто, под 50% са в Смолян, Хасково и Стара Загора.

Столичното дружество отчита 108 аварии на 100 километра от мрежата годишно. Най-много са авариите в Пазарджик – 238 за 100 километра мрежа и в Кърджали 233 годишно. Най-малко има ВиК Силистра – 70 аварии годишно, и ВиК „Йовковци“ във Велико Търново – 71. Данните на регулатора показват висока събираемост на задълженията на водните дружества. В Смолян, София и Русе тя е около 96%.

Сподели:

Коментари (0)

Руският сенчест флот се разпада, сочи анализ на Frontline report

Руският сенчест флот се разпада, сочи анализ на Frontline report

Украински атаки, отказващи застрахователи и нови европейски правни мерки поставят руския сенчест флот на ръба на колапс. Дронови удари в Черно море, инциденти край Сенегал и затягане в Балтика: Русия губи контрол над флотилията, която използва за заобикаляне на санкциите.

КЗК с тежка констатация: Има изкривяване на пазара за храни у нас - от производство до търговия

КЗК с тежка констатация: Има изкривяване на пазара за храни у нас - от производство до търговия

Продукцията става все по-силно зависима от внос, а резултатът от това е осезаемо повишаване на цените за потребителите

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин и индийския премиер са на разговори за търговията с оръжие и петрол

Путин е на първа визита в Индия от четири години, чиято цел е да се засили търговията с важен купувач на руско оръжие и суров петрол, след като западните санкции засегнаха десетилетните връзки между Москва и Делхи