Той смята, че новият модел на ценообразуване на тока трябва да се промени, тъй като в него няма баланс на отделните видове енергия.„Ако в енергетиката няма решения, тя е пред разпад и енергетиците и миньорите ще търсят своите права и ще ги защитават с всички възможни действия, в това число и с отраслова, браншова или национална стачка. Балансирането на отделните видове енергия в момента не е налице с новия модел, който се предлага от регулатора. Ако това не се промени в полза на ограничаване на ВЕИ-тата, изкупуването на скъпия ток от американските централи и прехвърлянето на останалите вътре в цялата верига, очевидно няма за всички да има работа. Тогава и Софийският басейн, и Маришкият басейн на въгледобива ще бъде поставен под съмнение“, каза Димитров.
Според него, актуализацията на бюджета е нужна. Синдикатът предлага социален пакет с около 150 млн. лв. за разходи. В пакета се включват повече от 1,3 млн. души. Работещите българи на минимална заплата през последните няколко тримесечия са се увеличили от 120 хил. на близо 200 хил., подчерта Димитров.
Освен това близо 52% от всички българи живеят с доход на лице от домакинството до минималната заплата и под нея – това са 3,7 млн. българи живеят с мизерни доходи, добави още той.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг