18 Юни, 2026

Лиляна Павлова: Ще се санират безплатно само конструктивно устойчиви сгради

Лиляна Павлова: Ще се санират безплатно само конструктивно устойчиви сгради

Един милиард лева са предвидени в бюджета за саниране на панелни и стоманобетонни сгради, каза в "Здравей, България" на Нова телевизия министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. "Това е много сериозна сума с банкова гаранция. Няма да има нужда хората да теглят кредити. Изискването е: сградата да има минимум 36 апартамента от целия блок, не само един вход. Необходимо да се събере етажната собственост, да се подпишат, че искат, след което регистрират сдружение на собствениците и кандидатстват. Това е национална програма за саниране на панелни и стоманобетонни сгради. Тя ще даде възможност да имаме по-топли, по уютни, а и нещо много важно - ще се удължи животът на сградите", обясни още министър Павлова.
Тя доутично, че проектът включва подмяна на дограма, ремонт на покриви, на общи части и хоризонтални и вертикални щрангове.
Още в началото на 2015 г. ще започнат обществените поръчки. Те ще бъдат в прерогативите на кметовете и общините. Няма да има ограничение за общините. За всяка сграда ще има отделна фирма за строително-монтажни дейности, стана ясно още от интервюто по телевизията.
Първо трябва да се уверим, че сградата е конструктивно устойчива, да се направи енергийно обследване, обясни още регионалният министър. Хорана не трябва да имат притеснение, че са си санирали апартаментите. "Ще направим динствено измерване на поставената дограма - дали отговаря на изискванията за топлоизолация", успокои Лиляна Павлова. Тя добави, че след обследването ще бъдат избрани фирмите-изпълнители и през лятото ще могат да се започнат първите сгради.
„100% ще подпомогнем всички, които имат сключени договори с министерството. Задачата е всички 264 общини да изберат за всяка една сграда отделна фирма. Нашата цел е по този начин да подкрепим и малките, и средните строителни фирми. В първите 3-4 месеца на следващата година общините ще направят енергиен и конструктивен одит на всяка сграда. Не можем да инвестираме в сграда, която не е устойчива. Енергийните одитори пък ще предпишат съответните мерки за енергийна ефективност“, обясни още Лиляна Павлова.

Сподели:
Николай Василев: Има три причини да сме първи по ръст на инфлация в ЕС

Николай Василев: Има три причини да сме първи по ръст на инфлация в ЕС

Правителството не е дало никакви идеи за бюджета, въпреки това пораженчески веднага взима дълг, имаше само споменаване на микроскопични идеи за реформи

Под натиска на САЩ компартията в Куба одобри разширяване на частната инициатива

Под натиска на САЩ компартията в Куба одобри разширяване на частната инициатива

През 2021 г. комунистическата страна разреши създаването на малки и средни предприятия с до 100 служители

Българска адвокатка отрича да е в комбина със зетя на Тръмп в спорния курорт на Къшнър в Албания

Българска адвокатка отрича да е в комбина със зетя на Тръмп в спорния курорт на Къшнър в Албания

Зоя Гюрова твърди, че тя и съдружникът ѝ са били вписани само формално като бенефициенти на нидерландски компании, контролирали проекта в Звернец; отрече участие на руски капитали и отказа да разкрие инвеститорите

Коментари (0)