27 Май, 2026

Лукарски: Постигнахме стабилност, сега трябва да натиснем педала на реформите

Лукарски: Постигнахме стабилност, сега трябва да натиснем педала на реформите

Стабилност сме постигнали, но трябва да натиснем педала за постигането на реформите. Това стана ясно от изявлението на министъра на икономиката Божидар Лукарски. Повод за коментара му пред "Фокус" е много добрата оценка - 4.5, която си постави Реформаторският блок за първите 100 дни от управлението на правителството.

По време на брифинга Лукарски заяви, че сериозен ефект по отношение на гръцките инвестиции в България не се усеща. Усеща се по отношение на западните инвестиции, включително американските. Има все повече интерес поради нестабилната ситуация в Гърция към България, подчерта министърът.

„България се оформи през последните няколко месеца като един остров на стабилност на Балканския полуостров и поради тази причина има доста заявления на много западни инвеститори, които досега са и инвестирали основно в Гърция, да преместят своя инвестиционен интерес към България. Ситуацията в Гърция независимо от това, как се отразява тя на гръцкия народ и на ЕС, по наши първоначални данни ще се отрази положително на инвестиционния процес в България”, коментира той.

По думите му чуждестранните инвеститори усещат прогнозируемост и стабилност в България.

От многобройни ми срещи със западни инвеститори, с камарите на чуждестранните фирми в България и посланиците всички казват, че усещат стабилност и че избягалите от България имат интерес да се върнат, а тези, които досега не са дошли – усещат стабилността, подчерта Лукарски.

Той посочи, че в рамките на тези 100 дни Министерството на икономиката е решило един изключително важен казус, който бавеше своето решение повече от две години и половина. Става дума за казуса „Кльостер“ – „Цемеко", благодарение на който Държавната германска агенция за експортно застраховане вече ще издава гаранции на немските инвестиции в България”, обясни министър Лукарски. Според него, това ще отпуши немските инвестиции в България.

Понеже Германия е била дълго време на първо място по инвестиции, а последните две години поради този проблем, спадът на целия инвестиционен поток към България се дължи именно на спада на немските инвестиции. Тези инвестиции ги очакваме и смятам, че ще бъдат доста сериозни през тази година, каза още Божидар Лукарски.

Сподели:
Под силен натиск на Тръмп: ЕС на финалната права за търговското споразумение със САЩ

Под силен натиск на Тръмп: ЕС на финалната права за търговското споразумение със САЩ

Брюксел се ангажира да премахне вносните мита за американски индустриални стоки и да предостави преференциален достъп за селскостопански и морски продукти от САЩ. В замяна съйзът прие американски мита от 15% върху повечето европейски стоки

Американски частни интереси с непредвидими последици в плана "Тръмп“ за Балканите

Американски частни интереси с непредвидими последици в плана "Тръмп“ за Балканите

Макар самоличността на собствениците на AAFS все още да не е публично известна, компанията е представлявана от две фигури от вътрешния кръг на Доналд Тръмп: Джеси Бинал, адвокат на Тръмп след президентските избори през 2020 г., и Джо Флин, брат на бившия съветник по националната сигурност на САЩ

Държавата затяга коланите, но не за всички: МВР и МО остават извън 10% съкращения

Държавата затяга коланите, но не за всички: МВР и МО остават извън 10% съкращения

Бюджетен парадокс  - правителството остави и силовите структури извън орязването на разходите, в същото време икономиите се топят

Коментари (0)