30 Април, 2026

Менда Стоянова: Управляващите чакат над 3 млрд. лв. излишък

Менда Стоянова: Управляващите чакат над 3 млрд. лв. излишък

Над 3 милиарда лева излишък очакват управляващите в изпълнението на Бюджет 2016. Има популизъм в заявките на левицата за новия политически сезон. Това коментира председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Менда Стоянова в ефира на БНТ. Тя подчерта, че аргумент в ръцете на червените са високите приходи, които бележи бюджетът. Затова и социалистите искали смяна на данъчния модел и диференцирано ДДС, нещо, срещу което Стоянова се обяви против.

Трябва да запазим настоящото данъчно облагане, защото то работи, подчерта тя. По думите й вече две тримесечия бележим 3 % ръст. Нямало как да се случи предложението на червените за диференцирано ДДС за различни стоки. Намаляването на ДДС почти не се отразява върху намаляването на цената на даден продукт, обясни Менда Стоянова. Това показвала практиката. Надявам се разумът да надделее, призова тя за хода на бюджетната процедура.

По разчет на шефката на бюджетната комисия бюджетът за следващата година ще се гледа след изборите. Има шанс да завършим с нулев дефицит, похвали тя държавните харчове. Най-много пари щели да се дадат за образование за 2017 година. И за здравещели да се дадат средства. Инфраструктурата продължава да е приоритет, заяви още Менда Стоянова. Икономиката върви нагоре и се развива, доволна е тя. Стана ясно, че проблем пред икономиката е липсата на работна ръка.

Около 3,3 милиарда лева излишък се очертава в изпълнението на бюджета досега. Едва ли ще завършим годината на дефицит, отчете Стоянова Бюджет 2016. Отчитаме сериозен ръст на приходите, доволна е тя от макроикономическите параметри на изпълнението на бюджета.

Сподели:

Коментари (0)

Газовият пазар реагира спокойно на иранската криза, за разлика от петролния

Газовият пазар реагира спокойно на иранската криза, за разлика от петролния

В страни с евтин газ се строят терминали за втечнен газ - когато бъдат завършени, пазарът ще е много по-устойчив, с висока конкуренция и ниски цени

Експерт: България е в топ 4 на страните от ЕС с най-голямо поскъпване на дизела

Експерт: България е в топ 4 на страните от ЕС с най-голямо поскъпване на дизела

Цветомир Николов обясни какви са причините и докога ще горивото ще запази високите си цени

Георги Клисурски: Преди да се предприемат още мерки новата власт да съкрати раздутите разходи

Георги Клисурски: Преди да се предприемат още мерки новата власт да съкрати раздутите разходи

Служебният министър на финансите разясни, че през април са изравнени приходите с разходите и реално са успели да удържат бюджетния дефицит