Отпускането на заема на НЕК за АЕЦ "Белене" няма да увеличи дефицита в бюджета за 2016 година. Това каза в вфира на БНР председателят на комисията по бюджет и финанси в Народното събрания Менда Стоянова, преди парламентът да гласува в пленарната зала решението за отпускането на заема:
Това, което днес ще се гласува, няма да се отрази по никакъв начин на бюджета за 2016 година. Няма да се отрази и на резултата, при който ще приключи бюджетът. Това няма да увеличи дефицита. Това са пари, които ще бъдат преведени от фискалния резерв, където има около 14 млрд. лева. За в бъдеще какъв ще бъде ефектът за бюджета – не мога да коментирам. Това зависи от решението на държавата дали ще участва в един бъдещ проект"Белене".
"Благодарение на ГЕРБ и благодарение на това, което извърши като проверка, са ясни фактите и обстоятелствата около случая "Белене". Агенцията за финансова инспекция извърши няколко проверки. Имаше комисия в НС за "Белене", която получи подробния доклад на Агенцията за финансова инспекция. Докладите от 2011-а, 2012-а и 2013 година бяха качени на сайта на Агенцията и бяха публично достъпни. В медиите се коментираше и на всички им е ясно, които се интересуват, защо днес НС трябва да гласува този заем и защо трябва да платим това поръчано оборудване." коментира още тя.
Менда Стоянова обясни, че в арбитражното решение се съдържа търговска тайна и затова то не може да бъде публично огласено. 'Всеки депутат обаче, който по закон има право да получава информация във връзка с дейността си, може да получи достъп до това арбитражно решение.Стоянова добави, че решението на Международния арбитражен съд е окончателно и то не подлежи на обжалване.Тя определи като спекулация твърдението на БСП, че ще се плати “празен чек“ за "Белене":
Самият законопроект препраща и се позовава на арбитражното решение, където са записани ясни и точни параметри – главницата, която трябва да се плати, и лихвите, които текат за всеки ден. Въпрос на аритметика е, в зависимост от това кога ще плати държавата, за да се сметнат какви допълнителни лихви ще се платят. Истинските подписи на този наистина тогава "празен чек" са били през 2009 година и те са поставени по времето на енергийния министър на БСП. Менда Стоянова заяви, че вероятно продажбата на оборудването само като оборудване е най-неизгодният вариант.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг