Иван Иванов е най-добрият председател на КЕВР, той е изключителен професионалист. КЕВР вече е независим орган. Това каза в ефира на Канал 3 министърът на енергетиката Теменужка Петкова, относно вероятна смяна на ръководството в Комисията за енергийно и водно регулиране.
"АЕЦ "Белене" е нотифициран от Европейската комисия. Близо 3 милиарда са вкарани в проекта. През годините в АЕЦ "Белене" са потънали много сериозни ресурси. Правителството има своя план. Компанията "Росатом" заяви, че ще участва в проекта, ако успеем да намерим стратегически инвеститор. Правим анализ на всички активи и пасиви. Трябва да бъдат защитени интересите на страната. БАН подготвя анализ за използването на оборудването на АЕЦ "Белене", допълни Петкова.
По думите й това какъв ще бъде финансовият дял на държавата към проекта - ще се разбере по-късно, на следващ етап.
"Държавата няма как да се ангажира с финансирането на проекта сама. Струва над 20 милиарда лева – държавата няма такъв ресурс. Няма да бъдат дългосрочни договорите за изкупуването на електрическа енергия, с пълната либерализация на пазара това няма как да се случи. Намерението е да запазим ключовото място на България като транзитьор на природен газ и да диверсифицираме своите източници и маршрути. Не подкрепяме наличието на много скорости в Европа. Българските граждани трябва да са спокойни, стремим се към либерализация, което ще доведе до конкуренция и до по-добри условия за потребителите", уточни министърът на енергетиката.
Теменужка Петкова коментира и документа на ЕК за спирането на горивните инсталации в "Марица-Изток".
"Това е изпитание за българската енергетика. Това е повече от 40% от производството на електрическа енергия, което много трудно може да се компенсира в рамките на 1, 2, 3, 5, дори 10 години, но ще успеем да се справим. Българската енергийна система няма как да се справи без тези основни базови мощности. Най-доброто решение е деругация на този документ, който все още не е приет", уточни Петкова.
Енергийният министър поясни, че предстои документът да бъде приет от Европейския съвет и след това да влезе в сила.
"Имаме 6 месеца в които всяка една голяма горивна инсталация трябва да представи пред Изпълнителната агенция по околната среда и МОСВ своя анализ, който да покаже какви разходи ще бъдат извършени според новите изисквания и, ако нарушават в пъти ефекта за екологията, тогава можем да искаме деругация на тези завишени стойности. Деругацията може да бъде безсрочна и за определен период от време, ще се борим за безсрочна. Няма конспиративни действия от страна на Брюксел, с цел България да не изгради нова ядрена мощност", категоричен бе енргийният министър Теменужка Петкова.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг